Tekirdağ'da işçiler mahsur kaldı

Tekirdağ'da işçiler mahsur kaldı

Tekirdağ'ın Kumbağ beldesinde meydana gelen sel felaketinin ardından kurtarma çalışmalarına devam ediliyor.

Bölgede çok sayıda Skorsky ve saha güvenlik helikopteri, askeri birlik ve zırhlı araçlar, tuğla fabrikasındaki işçileri ve beldede yazlıklarında mahsur kalan vatandaşları kurtarmak için büyük çaba sarfediyor.

İstanbul'dan Kumbağ'daki yazlığına gelen Hıdır Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yazlık evlerinde bulundukları sırada sağanağın birden bastırdığını ve olup biteni anlamadan evinin sular içinde kaldığını söyledi.

Eşiyle sel sularına kapılmaktan son anda çatıya çıkarak kurtulduklarını belirten Çelik, ''Biz böyle bir afet görmedik. Yazlığımızda hiçbir şeyimiz kalmadı. Canımızı kurtardığımıza şükrediyoruz'' dedi.

Kimi vatandaşlar da belediyeden sel baskınlarına karşı sürekli uyarıldıklarını, bu nedenle önlem amacıyla evlerinin 2. katına çıktıklarını ifade ederek, bölgede bugüne dek böyle bir sel felaketine tanık olmadıklarını kaydetti.

Fabrikada çalışan işçiler ise geceyi sel baskını olabileceği olasılığına karşı uykusuz geçirdiklerini, ancak bugün fabrikada çalıştıkları sırada aniden bastıran sağanaktan kurtulamadıklarını bildirdiler.

İşçiler, çalıştıkları fabrikada kaybolan arkadaşlarının olmadığını söylediler.

Bu arada bölgedeki kurtarma çalışmalarını Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, Tekirdağ Belediye Başkanı Adem Dalgıç ve diğer yetkililer yerinde izliyor.

Yetkililer, Kumbağ beldesinde selin vurduğu evlerde büyük maddi hasar olabileceğini dile getirdiler.

200'ÜNÜN KURTARILDIĞI, FABRİKALARDA AZ SAYIDA İŞÇİNİN KALDIĞI BİLDİRİLDİ

Tekirdağ'ın merkez Kumbağ Beldesi Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar, bölgede yaklaşık 5 kilometrelik bir alanın sel sularından etkilendiğini belirtti.

Uzunlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, beldedeki yazlıklarında bulunan vatandaşları dün geceden bu yana sürekli sel baskınlarına karşı uyardıklarını, ancak yine de evlerini terk etmeyen vatandaşlar olduğunu kaydetti.

Yazlık evlerinde sele maruz kalan vatandaşların kurtarılmasına devam edildiğini belirten Uzunlar, ''Bölgede yaklaşık 5 kilometrelik bir alan sel sularından etkilendi. Ayrıca tümende 100 dolayında askeri de kurtardık'' dedi.

Bu arada selin vurduğu tuğla fabrikalarında mahsur kalan işçilerden şu ana kadar 200 civarında kişinin kurtarıldığı, fabrikalarda az sayıda işçinin kaldığı bildirildi.

"ŞU ANA KADAR BİR KAYIP İHBARI ALMADIK"

Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, merkez Kumbağ beldesinde meydana gelen sel felaketinde şu ana kadar bir kayıp ihbarı almadıklarını ve kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Kemelek, tuğla fabrikalarında mahsur kalan 200 dolayında işçinin, helikopter yardımıyla kurtarıldığını, suların çekilmesiyle fabrikalara karadan da ulaşıldığını kaydetti.

Vali Kemelek, karadan da ulaşılan tuğla fabrikalarında mahsur kalan az sayıda kişinin de kurtarılması çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Kemelek, ''şu ana kadar bir kayıp ihbarı almadıklarını'' sözlerine ekledi.

Bu arada bölgedeki yazlık evlerde mahsur kalan vatandaşların kurtarılması için de çalışmalar sürüyor.

İstanbul'dan Kumbağ'daki yazlıklarına gelip, selden etkilenen vatandaşlar, valilik tarafından oluşturulan Tekirdağ kent merkezdeki misafirhanelerde konuk ediliyor.

İlk gelen teyit edilmemiş bilgilerde, tuğla fabrikalarındaki 5 işçinin kaybolduğu belirtilmişti.

(A.A)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.