Tepkiler dinmiyor

Tepkiler dinmiyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Bursa’yı ziyaretinden sonra 14 Ekim’de Bursa’da oynanacak Türkiye-Ermenistan milli maçında tezahürat yapılmasına ve Azerbaycan bayraklarının açılmasına getirilen yasağa tepkiler çığ gibi. MHP İzmir Milletvekili Şenol Bal, AKP’nin olayı siyasileştirdiğinin altını çizerek, uygulamanın yanlış olacağını söyledi. Türkiye-Ermenistan milli maçında seyircilerin ellerinde Azerbaycan bayrakları ile stada girmemesinin Ermenistan’a ve Türkiye’ye bir şey kazandırmayacağını ifade eden Bal, şunları söyledi:

 

Kafa karıştırıyorlar

 

“Bari oldu olacak stada alacakları insanları daha şimdiden belirlesinler. AKP kendi taraftarlarından insanları stada alsınlar. Hatta Sarkisyan’a büyük tezahüratlar yapacak, alkışlar tutacak kişileri seçsinler. Böyle bir uygulama olmaz. Burası Türkiye. Benim insanım elbette milli bir maça elinde Türklüğü simgeleyen her bayrakla girebilir. Zaten yapılan bu iş demokratik açılım değil. İmza töreninde ABD’den üst düzey yöneticiler ile Fransa Cumhurbaşkanı ve Rusya Devlet Başkanı’nı da yanlarına alarak şahit tutacaklar. Bunlar milletin kafasını karıştırmak için mizansenler hazırlıyorlar. Biz bu protokole sonuna kadar karşı çıkacağız. Karabağ meselesi halledilmeden bu protokol imzalanmayacaktır. Bu işin aslı da budur.”

 

Ermenileri üzmeme yarışı

 

Azerbaycan Kültür Derneği Genel Başkanı Cemil Ünal da oynanacak olan maçta milli hasassiyetleri yüksek olan tüm Bursalıları ellerinde Türk kimliğini sergileyen bayraklarla destek vermeye çağırdı. Oynanacak olan maçın milli bir maç olduğunu kaydeden Ünal, Türkiye’deki yönetimin bunu siyasi hale getirdiğini söyledi. İktidarın Ermenileri üzmeme yarışına girdiğine değinen Ünal şöyle konuştu:

 

Niçin korkuyorlar?

 

“Azerbaycan’ın her milli maçında Türk halkı bayraklarıyla yanında olmuştur. Türkiye’de oynanacak olan milli bir maçta destek vermek amacıyla Türk bayraklarıyla yan yana Azerbaycan bayraklarının dalgalandırılmasından niçin korkuyorlar? Azerbaycan bayraklarının stada sokulmaması Türk siyasetine ne getirir? Ermeni’ye kucak açmak Türk halkına ne getirecek? Buradan soruyorum. Cumhurbaşkanı Gül’ün 2005 yılında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Kafkasya’da asıl sorunun Karabağ’ın işgali ve Ermenilerin bu konudaki olumsuz davranışlarına yönelik konuşmasından bugüne ne değişti? Siz Sarkisyan’ı tanımadığınız sınırdan niye içeri alıyorsunuz? Sarkisyan 40 bin insanın katili bir teröristtir. Bu insanlar Karabağ’da kan döken insanlardır. Bu teröristi bu kadar kucaklamalarını anlamakta zorluk çekiyorum.”

 

İsterlerse gelsinler

 

Ünal, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sarkisyan halen 1915 yılını soykırım yılı ilan ederek kapı kapı geziyor. Bundan geri adım atmıyor. Buradan Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a sesleniyorum; Türkiye’nin kırmızı çizgilerinden sizi vazgeçirenler mi var? Ben tüm Türk halkını oynanacak olan bu milli maça ellerinde tüm Türk kimliğini simgeleyen bayraklarla destek vermeye davet ediyorum. Ermeniler de oldu olacak isterlerse utanmadan gelsinler. Yüzleri kızarmadan bayraklarıyla takımlarına destek versinler.”

(Önsel Ünal-Yeniçağ)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.