Tuncay Özkan'a 14 ay ceza

Tuncay Özkan'a 14 ay ceza

Denizli 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu yargılanan gazeteci ve `Biz Kaç Kişiyiz Hareketi'nin kurucusu Tuncay Özkan'a, Denizli'de geçen yıl yaptığı bir konuşmada dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e hakaret ettiği iddiasıyla 1 yıl 2 ay hapis cezası verdi, cezayı erteledi. Mahkeme ayrıca Özkan'a 1 yıl 6 ay denetime tabi tutulma ve aynı sürede seçilme, kamu görevi üstlenememe, devlet kurumlarında istihdam edilememe gibi mahrumiyet cezaları da verdi.

 

Tuncay Özkan'ın 22 Mart 2008 tarihinde Denizli'de Biz Kaç Kişiyiz Platformu'nun Bakbay Düğün Salonu'nda düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada kendilerine ağır hakarette bulunduğu iddiasıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, avukatları aracılığıyla suç duyurusunda bulundu. Savcılık yaptığı soruşturma sonunda Tuncay Özkan aleyhine Denizli 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi'nde TCK'nın 125'nci maddesi uyarınca `hakaret' davası açtı.

 

Mahkeme, tutuksuz yargılanan Özkan'ı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret suçunun sabit olmaması nedeniyle beraatine karar verdi. Ancak, "İşte yobaz ama nasıl yobaz? Aynı zamanda özel okulların Atatürk köşesini de kaldırtıyorlar. Emperyalizmin uşakları ama ki nasıl uşaklar? Uşak bile değil köpek onlar. Köpek uşakları" sözleriyle, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e hakaret ettiği kanaatine vararak önce 1 yıl hapse mahkum etti. Mahkeme daha sonra suçun alanen işlenmesi nedeniyle cezayı 1 yıl 2 aya çıkardı ardından cezanın ertelenmesi halinde tekrar suç işlemeyeceği kanaatiyle erteledi.

 

Mahkeme, ertelediği cezanın yanı sıra Tuncay Özkan'ın 1 yıl 6 ay denetime tabi tutulmasına ve TCK 53'üncü madde uyarınca 1 yıl 6 ay boyunca kamu görevlerinden, atamaya ve seçime tabii tüm memuriyet ve hizmetlerden yasaklanmasına, seçme ve seçilme hakkında ve diğer siyasi haklardan yoksun bırakılmasına karar verdi. Verilen cezayla Özkan, bu sürede sürekli veya geçici bir kamu görevi üstlenemeyecek, milletvekili seçilemeyecek, memur olamayacak, devlet kurumlarında istihdam edilemeyecek, siyasi haklarını kullanamayacak. Özkan'ın avukatı Ahmet Çörtoğlu, Özkan'ın konuşmasında Milli Eğitim Bakanı'nın adını kullanmadığını, kalabalıktan gelen, `Yobaz' ve `Empezyalizmin uşakları' kelimeleri üzerine isim vermeden bu sözleri sarf ettiğini belirterek kararı temyiz edeceklerini söyledi. Temyiz dosyasının hazırlandığını söyleyen Çörtoğlu, verilen cezanın orantılılık ilkesiyle bağdaşmadığını ileri sürdü.

(Vatan)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.