Türkiye'de afet alarmı

Türkiye'de afet alarmı

İstanbul, Tekirdağ, Muğla, Aydın, İzmir, Antalya, Isparta, Eskişehir, Konya, Ankara, Çankırı, Bolu, Düzce ve Karabük'te iki gün sağanak ve sel alarmı var.

 

Başta İstanbul olmak üzere batı bölgelerde bugün ‘afet’ alarmı var. İstanbul’da kuvvetli yağışın öğleden sonra başlaması bekleniyor. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Türkiye’nin batı bölgelerinin bugün Orta Akdeniz üzerinden gelecek yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceğini belirterek, yetkililer ile vatandaşları olası su baskınlarına karşı uyardı.

 

Çağlar, bugün Marmara, Ege, Batı Akdeniz (Antalya, Isparta, Burdur) ile akşam saatlerinden sonra İç Anadolu’nun batısı (Eskişehir, Konya, Ankara, Çankırı) ve Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde (Bolu, Düzce, Karabük) yağış beklendiğini ifade etti.

Sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların Kıyı Ege (Muğla, Aydın, İzmir) ile Antalya’nın Kaş, Kalkan, Finike ve Kemer ilçelerinde etkili olmasının beklendiğini anlatan Çağlar, akşam ve gece saatlerinde Marmara bölge genelinde kuvvetli olmasının tahmin edildiğini belirtti. Çağlar, şöyle konuştu:

 

“Batı bölgelerimizin bugün Orta Akdeniz üzerinden gelecek yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceği, hafta sonunda ülkemizin büyük bir bölümünün yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Cumartesi günü etki alanını ve şiddetini artıracak yağışların Marmara ve Akdeniz bölgeleri başta olmak üzere ülkemizin güney, iç ve batı kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. Hafta başında, Marmara Bölgesi’nde yaşanan sel felaketinin ardından cumartesi günü beklenen kuvvetli yağışın İstanbul ve Tekirdağ başta olmak üzere bölge genelinde yeniden olumsuz şartların yaşanmasına neden olabileceği öngörülmektedir.

Bununla birlikte Orta ve Doğu Akdeniz’in iç kesimlerinde beklenen kuvvetli yağışın, Seyhan, Ceyhan ve Göksu nehirleri ile Manavgat çayında taşkınlara ve çevre yerleşim yörelerinde ani sele neden olabileceği tahmin edilmektedir.”

 

Pazar günü, yağışların, kuzey ve iç bölgeler ile Doğu Akdeniz’de aralıklarla etkisini sürdüreceğini anlatan Çağlar, yağışların, Marmara’nın doğusu (Kocaeli, Sakarya, Bursa, Bilecik) Karadeniz bölge geneli ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde kuvvetli olacağının öngörüldüğünü söyledi.

 

İstanbul öğleden sonra

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada da, “Cuma akşamı ile cumartesi günü son günlerde yaşadığımız yağışları aratmayacak şekilde yeni bir yağışlı havanın geleceği tahmin ediliyor” denildi.

 

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, yağışların İstanbul’da bugün öğle saatlerinden itibaren gök gürültülü ve sağanak yağış şeklinde görüleceğini belirterek, “Yağışın sel ve su baskını yaratabilecek nitelikte olacağını tahmin ediyoruz.” dedi. Yıldırım, yağışların pazar günü etkisini kaybedeceğini söyledi.

 

Gökçek: Uyumayın!

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yoğun yağış sisteminin Ankara’ya da geleceğini belirterek, “Evi dere yatağında bulunan ve bodrum katında oturanlar çok dikkatli olsun. Önerimiz sele uykuda yakalanmasınlar, üst katta komşuda kalsınlar” dedi. Gökçek, şunları söyledi:

 

“Ben Meteoroloji’ye ‘Bu yağmur da İstanbul kadar etkili olur mu olmaz mı?’ diye sordum. ‘Olabilir’ dediler. Özellikle dere yataklarında oturanlar ve bodrum katta sık sık evini su basanlar çok dikkatli olsun. Gece yarısı aniden sağanak halinde gelebilecek yağmur çok ciddi sıkıntılar açabilir. ”

 

Bir gazetecinin ‘ne tür önlem önerdiğini’ sorması üzerine Gökçek, “Bir kere uykuda yakalanmamaları lazım. Ayrıca da eğer gerçekten ciddi bir tehlike bekliyorlarsa bir üst katta komşuda falan kalsınlar” dedi.

 

(Radikal, aa)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.