Türkiye ve İran arasında hudut güvenliğiyle ilgili mutabakat imzalandı

Türkiye ve İran arasında hudut güvenliğiyle ilgili mutabakat imzalandı
Türkiye ve İran arasında hudut güvenliğiyle ilgili mutabakat imzalandı. İmza töreni sonrası açıklama yapan Van Valisi Bilmez, toplantıda terör unsurlarının sınırdan geçişini ve teröristlere karşı ortak mücadele konularını görüştüklerini belirti. Mutabakat Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ile İran’ın Urumiye kenti Hudut Komseri Albay Ali Alipour arasında imzalandı.

Vali Bilmez, “Her iki ülkenin de ekonomisine zarar veren her türlü kaçakçılığın önüne geçilmesi için yararlı görüşmeler yapıldı. Bunlar ortak metin şekilde protokole bağlandı. Ben katkılarından dolayı Urumiye heyetine teşekkür ediyor, onları Van’da ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Sınır güvenliği konusunda bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade eden Urumiye kenti Hudut Komseri Albay Ali Alipour, Türkiye ile İran İslam Cumhuriyeti sınırında her iki ülkeyi de üzecek bir sorunun bulunmadığını söyledi. 

İran heyeti, toplantının ardından şehirden ayrıldı. Toplantıya Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Urumiye kenti Hudut Komseri Albay Ali Alipour’ın yanı sıra Van İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, 6. Hudut Tugay Komutanı Albay İlker Ertuğrul ve İran’ın Urumiye kenti heyeti de katıldı.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.