TÜSİAD, 'Açılım'ın ayrıntılarının paylaşılmasını istedi

TÜSİAD, 'Açılım'ın ayrıntılarının paylaşılmasını istedi

Hükümetin “Kürt Açılımı”na yönelik çalışmaları kapsamında iki gündür İstanbul’da temaslarda bulunan İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın son durağı Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) oldu.


TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, “Sayın Atalay başta olmak üzere devlet yetkililerimizin bu demokratik açılım paketinin ayrıntılarını kamuoyuyla bir an önce paylaşmalarını beklemekteyiz” dedi.
Tepebaşı’ndaki TÜSİAD merkez binasını dün ziyaret eden Bakan Atalay, Yalçındağ ve TÜSİAD Yönetim Kurulu üyeleriyle görüştü. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından Atalay ile Yalçındağ ortak bir basın toplantısı düzenledi. Yalçındağ, şöyle konuştu:
”Sayın Bakan’ın başlattığı bu süreçle demokratikleşme olgusunun yeniden her boyutta ve her alanda ülkemizin öncelikli gündem maddesi haline geleceğini ümit ediyorum. Bugün gündemde yer teşkil eden pek çok konu, Türkiye daha demokratik yüksek standartlara ulaşmadıkça anlamını giderek yitirecek ya da doğal bir çözüm sürecine girecektir.
Demokratikleşme sürecini canlandırmak için bireysel hukuk ve özgürlükler, Siyasi Partiler Yasası, Seçim Yasası, Yargı Reformu öncelikli olarak ele alınmalıdır ve toplumsal uzlaşma ile gerçekleştirilecek
anayasa değişiklikleriyle sürdürülmelidir, görüşündeyim.”

TÜSİAD’ın katkısı önemli
Terör sorununun çözülememesiyle Türkiye’nin tüm gelişme perspektiflerinin doğrudan ve dolaylı olarak tıkandığını vurgulayan Yalçındağ, şöyle devam etti:
“ Sorunun çözümünde toplumsal mutabakat, ‘Olmazsa olmaz’ bir koşuldur. Milletimizin iradesinin temsil edildiği
TBMM çatısı altındaki diyalog hayati önem taşımaktadır. Sayın Atalay başta olmak üzere devlet yetkililerimizin bu demok-ratik açılım paketinin ayrıntılarını kamuoyuyla bir an önce paylaşmalarını beklemekteyiz” dedi.
Bakan Atalay ise, demokratik açılım süreci çalışmasında TÜSİAD’ı, görüşlerini ve katkılarını almak için ziyaret ettiklerini belirterek, “Genel manada demokratik açılım bizim toplumumuzu ilgilendiriyor.
TÜSİAD bugüne kadar daima önemli toplumsal sorunlara katkı vermiş ve çalışmalar yapmıştır. Biz bu konuda TÜSİAD’ın katkısını önemli görüyoruz” diye konuştu.

 

 

 

Milliyet

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.