Ümit Özdağ, Bakan Albayrak'a sordu

Ümit Özdağ, Bakan Albayrak'a sordu
İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Bakan Albayrak’a sordu:

“Ülkemizin iyiliği için tekrar Enerji Bakanı olmayı olmayı düşünür müsünüz?” Ekonomi Bakanı Berat Albayrak’ın bir televizyon programında yaptığı açıklamaları sert bir dille eleştiren Ümit Özdağ özetle şöyle dedi: “Ekonomi Bakan Berat Albayrak 12  Mayıs 2019’da bir açıklama yaparak kamuoyunu tekrar yanlış yönlendirmiştir. Bakan Albayrak özetle,
 
1- Enflasyon önümüzdeki 3-4 ayda sert düşecek diyor
 
2- Cari açık düşecek ihracatın ithalatı karşılama oranı %87 ye çıktı diyor
 
3- Faizler %40 dan %20 ye düştü diyor
 
4- YEP başarıyla uygulandı ve ekonomik denge sağlandı diyor ve ekliyor tünelin ucunda ışık göründü.
 
Şimdi Bakan Albayrak’ın yapmış olduğu açıklamaları tek tek değerlendirelim...
 
1- Enflasyon yaz aylarında zaten mevsimsel olarak düşer çünkü yaz aylarında tarım ürünü bollaşır ve ucuzlar: Enerji tüketimi azalır. Isınma için harcama yapılmaz. Ayrıca TÜİK enflasyonu az gösterecek fiyat sorgulaması yapıyor, sepetin mal dağılımı ve fiyat alma neden sorgulanmıyor? TUİK’de Bakanın yeni atanan enflasyonu düşürme sorumlusu arkadaşının şeffaf olmayan yöntemleri daha da yozlaştırmadığını kim biliyor.
 
2- Bir ihracatın içinde sektörüne göre ithalat %10 ile %90 atarında değişiyor, ithalat yapmadan ihracat yapılamıyor. Stoklardaki ithal mal miktarı da kalmadı, artık bundan sonra ithalat olmadan ihracat olamayacak kendimizi kandırmayalım. İmalat sanayinin %85 i ithalata bağımlı.
 
3- Faizler %40 a çıktı diyordunuz? Hangi faizi kastediyorsunuz? 
 
Kredi mi? Mevduat mı? Piyasa mı? Tahvilin faizi mi? Politika faizi mi?
 
Bir yorumun içinde kredi faizi ile aynı anda piyasa faizi mukayese edilmez ki! Yaptığınız şey şaka gibi Bakan bey. İndirim öncesi malın fiyatını yüksek gösterip sonra etikete düşük fiyat yazıp büyük indirim yaptık havası veren uyanık tüccar gibi davranıyorsuz 
 
4-İddianızın aksine YEP bir başarı sağlamadı, acil önlem planı önlemleri yapısal reform değil. Türkiye’nin yapısal reforma ve yapısal reformun en büyüğü olan hukukun üstünlüğüne ihtiyacı var. İstanbul’da seçim tekrarlanırken hiç kimseye Türkiye’de hukuk var masalını anlatamazsınız?"
 
5-Merkez Bankası’nda döviz kalmadı, arka kapı denilen operasyonlar ile kırıntısı kalan güveni de yok ettiniz. Türk bankacılığı tarihinin en büyük imaj ve güven kaybını yaşamaktadır.
 
İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, ülke ekonomisi için ilk iyileşme sinyalinin Bakan Albayrak’ın Enerji Bakanlığına dönmesi ile başlayacağını söyleyen Özdağ, “Berat Albayrak’ın Enerji Bakanlığını başarılı mı buluyordunuz?”  sorusuna “Hayır, sadece daha az zarar veriyordu” cevabını verdi.
 

                                                                                                                                                                                           Ece S. Doğan/ Ankara

                                                        
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.