Yeni 'Fener' iddianamesi yolda

Yeni 'Fener' iddianamesi yolda

Son olarak İstanbul’da 2010 yılı itfaiye hizmetleri ihalesini alan şirketin yönetiminde yer aldıkları ortaya çıkan Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman ve Kanal 7’nin tepe yöneticilerinden İsmail Karahan hakkında yeni bir iddianamenin tamamlandığı; Frankfurt Savcılığı’nca hazırlanan yeni iddianamenin “çevirisiyle birlikte Türk yetkililere iletilmek üzere yola çıktığı” öğrenildi.

Alman savcılarının; Deniz Feneri e.V bağlantılı ikinci soruşturmanın kilit isimleri Zekeriya Karaman, eski RTÜK Başkanı Zahid Akman, İsmail Karahan ve Harun Kapıyoldaş’ı yargılamakta kararlı olduğu ortaya çıktı. Frankfurt Savcılığı tarafından bu isimlere karşı hazırlanan bir iddianamenin “çevirisiyle birlikte Türk yetkililere iletilmek üzere yola çıktığı” öğrenildi. Nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla yargılanmak istenen zanlıların avukatlarına ve tetkik hâkimliğine de gönderilen iddianamenin davaya dönüşmesi için önce zanlılarca “tebellüğ edilmesi” ve bunların da, eğer varsa, itirazlarını savcılığa bir yazıyla iletmeleri gerekiyor. Tebliğden itibaren iki haftalık süreleri bulunan dört zanlının, savcılığın iddialarına “karşı kanıt olmaksızın” itiraz etmelerinin hukuki bir önemi olmadığına dikkat çekilirken, davanın açılıp açılamayacağına Deniz Feneri e.V davasına bakan Frankfurt Eyalet Mahkemesi’nin karar vereceği belirtildi. 40 sayfayı bulduğu belirtilen iddianamenin çevirisiyle birlikte “diplomatik yollardan” Türk makamlarına da iletildiği, dosyanın bu sürecin sonunda Türk Adalet Bakanlığı’nın görev alanına düştüğü bildirildi. Türk vatandaşı olan zanlıların Almanya’ya getirilmelerinin çok zor olduğuna işaret edilirken, bu nedenle duruşmaların “sanıkların gıyabında” yapılabileceği de hesaba katılıyor.

Çalışanlar mağdur

Öte yandan Deniz Feneri e.V nedeniyle açılan davadan en çok zarar görenlerin Deniz Feneri ve Kanal 7’nin “sıradan çalışanları” olduğu da ortaya çıktı. Çoğuna kayıt dışı küçük ödemelerde bulunulan ve bu sayede maaşları çok düşük gösterilerek çalıştırılan bu isimlerle ilgili Alman devlet kurumlarının dava açtığı ve hastalık kasası, emeklilik ve işsizlik primleri, gelir vergisi gibi sosyal güvenlikle ilgili kategorilerde “eksik tutarın tamamlanmasını istediği” belirlendi. Kanal 7’nin eski çalışanlarına gönderilen yazılarda haklarında kamu davası açıldığı vurgulanarak, binlerce Avro’yu bulan bu eksik tutarları tamamlamaları istendi.

(Osman Çutsay – Cumhuriyet)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.