Yeni havalimanı inşaatı karakol gibi oldu

Yeni havalimanı inşaatı karakol gibi oldu
3. Havalimanı inşaatında çalışan işçiler, olumsuz çalışma koşullarına servislerin yetersiz olması, yağmur altında kuyruklar oluşması da eklenince dün büyük bir protesto yürüyüşünde bulunmuştu.

Yüzlerce işçi gözaltına alınmış, işçilerden 24'ü tutuklanmıştı.

Geçen hafta da DİSK'e bağlı Dev Yapı-İş Başkanı Özgür Karabulut hakkında tutuklama kararı verilmişti.

“BÜYÜK ABİ” İŞÇİLERİ İZLİYOR

İşçilerin, “insanca yaşama talebi” tutuklamayla karşılık buldu. Şantiyede ise işçilerin isyanına neden olan şartların hiçbiri değişmedi.

29 Ekim’e yetiştirilmeye çalışılan 3. Havalimanı şantiyesi adeta karakola çevrilmiş durumda.

İşçilerin yolunun geçtiği, çalıştığı, konakladığı alanların hepsi jandarma ve polis tarafından kuşatıldı.

Şantiyede TOMA’lar geziyor, giriş çıkışlarda işçiler kimlik kontrolünden geçiriliyor. Servise binen işçiler drone ile gözaltında tutuluyor.

FOTOĞRAF ÇEKİLMESİN DİYE TELEFON YASAKLANDI

Buna rağmen işçilerin eylemleri de sürüyor. Terminal ve 3. ve 4. Piyerlerin bulunduğu bölgede patlak veren eylemlerde işçiler tuvaletlerin tıkalı olmasını ve işverenin hiç bir önlem almamasını protesto etti.

Protestoların ardından ise OHAL gibi önlemler geldi. Bu bölgelerde fotoğraf çekilmesini önlemek için cep telefonu kullanılması yasaklandı.

İşçiler, 3. Havalimanı eylemleri başladığı günden bu yana işçilerin çalışma koşullarında bir iyileşme ve düzelmenin olmadığının altını çiziyorlar.Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.