Ziya Gökalp Ahmet Türk'ün dedesine 'hain' diyor

Ziya Gökalp Ahmet Türk'ün dedesine 'hain' diyor

 

 

Haberiniz.com - Büyük düşünür Ziya Gökalp’in eğitici şiirleri de düşünce yapısı içinde büyük bir öneme sahiptir. Gökalp’in “Şaki İbrahim Destanı” adlı şiiri de 1900’lerin başında Güneydoğu Anadolu’daki siyasi durumu anlattığı çok uzun bir şiirdir. Bu şiirin bir dörtlüğünde Gökalp şöyle demektedir:

 

“Beho-Ağa iki alay yazarak

Padişahtan aldı ferman ve bayrak

Hain Kanco oldu ana sancaktır”

 

Ziya Gökalp’in burada kastettiği kişi Mardin’in Derik ilçesine bağlı Atlı (Kasır kanco) Köyünde oturan  Hüseyin adlı Yezididir.

Hüseyin İbrahim Paşa’nın sancaktarlığını yapmış ve kendisine yüzbaşı vekili rütbesi verilmiştir. Bu kişinin önemli bir özelliği daha vardır. Bu kişi, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’ün dedesidir. http://ziyagokalp.com adresinden de hakkında tüm bilgileri bulabileceğiniz büyük düşünür Ziya Gökalp’in, Ahmet Türk’ün dedesi için “hain” sıfatını kullanması oldukça düşündürücü.

(Ziya Gökalp: Şaki İbrahim Destanı ve Bir Kitapta Toplanmış Şiirler, (Haz.Şevket Beysanoğlu), Kültür Bakanlığı Yayınları Ankara 1976, s. 5-6) 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.