14’üncü Çocuk Filmleri Festivali başladı

14’üncü Çocuk Filmleri Festivali başladı

Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle gerçekleştirilen 14’üncü Çocuk Filmleri Festivali, Grand Pera Emek Sinemasında düzenlenen açılış töreni ile başladı. Ceren Benderlioğlu’nun sunuculuğunu yaptığı törene Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın yanı sıra kültür ve sanat camiasından birçok isim katıldı.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Demircan, “Çocuk festivali haftası 3 gün sürecek. Bir atölye bölümü var. Bir de filmleri izleme tarafı var. Başlı başına çocukları sinemada ağırlamak, onları filmlerle buluşturmak kıymetli bir şey. Öte yandan onları atölyelerde misafir edip yorumlar yaptırmak, düşüncelerini almak, onların hayal güçlerini zorlamak, mükemmelin, iyinin ne olduğunu onlara aktarabilmek çok kıymetli. Sonuç olarak onları meraklandırmak lazım. Onlara hayal kurdurmamız gerekiyor çünkü adımlarını ona göre atacaklar. Çocuk filmleri festivalinin hedefi; Bir taraftan onları eğlendirmek, diğer taraftan da onları hayatın içine çekmek" ifadelerini kullandı.

FİLM GÖSTERİMLERİNİN YANI SIRA ÇALIŞMA ATÖLYELERİ DÜZENLENECEK

‘’Çünkü hayaller uçar, sınır tanımaz’’ sloganıyla çocukları Beyoğlu’nda sinemayla buluşturan festivalde, uluslararası ödül almış film gösterimlerinin yanı sıra ünlü oyuncular ile birçok atölye çalışması yapılacak. Üç gün boyunca çocuklar film seanslarında, filmlerin anlatımını ‘’Masalcı Abla’’ Fulya Aksular ve Sinem Yener Ekşioğlu’ndan dinleyecek, Güner ve Rüzgar Koralı yöneticiliğinde hareketli film oynatma tekniği olan ‘’ Stop Motion Atölyesi’’ ne katılacak, çocuklara kendi dünyalarını kağıtlara aktarmanın kapısını aralayacak olan ’’Yazarlık Atölyesi’’ne katılacaklar. Çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak olan festival, 12 Ekim’de sona erecek.


İHA
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.