Beylikdüzü'nde 1500 yıllık gemi bulundu

Beylikdüzü'nde 1500 yıllık gemi bulundu
İstanbul’un en batıdaki ilçelerinden Beylikdüzü’nün Marmara Denizi kıyılarında tarihi bin 500 yıl öncesine kadar inen 8 gemi enkazı tespit edildi. Beylikdüzü’ndeki gemilerin, tarihi bir limanın varlığını işaret ettiği değerlendirilirken, Yenikapı’da 2004 yılında keşfedilen batıklarla varlığı kanıtlanan Theodosius Limanı’na benzer bir keşfin ilk adımının batıklar olabileceği belirtiliyor. Balıkçıların yıllardır dikkat çektiği batıkların ilk tespitleri, Beylikdüzü Belediyesi, West İstanbul Marina ve Batı İstanbul Vakfı’nın katkılarıyla 13 kilometrelik sahil şeridinde yapıldı. İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Bölümü’nden Yard. Doç. Dr. Denizhan Vardar ve sualtı araştırmacısı Cumhur Ayar’ın elde ettiği görüntüler, gemi tarihçisi Ahmet Güleryüz’ün bilgileriyle karşılaştırılacak. 
Biri vapur olabilir

Dalgıçların 8 metre derinlikte karşısına çıkan sac batığın 1900’lerde İstanbul’a yolcu taşıyan bir şehir hatları vapuru olduğu düşünülüyor. 7 metre derinlikteki geminin parçalarının 100 metrelik alana yayıldığını belirten Cumhur Ayar, “Diğer batıkların ahşap olduğunu ve günümüze fazla kalıntı bırakmadıklarını gördük. Bölgenin 1500 yıldır insan yerleşimine açık olduğunu biliyoruz. Tarihlendirilmesi ve İstanbul kültür mirasına kazandırılmaları için uzman sualtı arkeologları ve tarihçilerin çalışma yapmasını amaçlıyoruz” dedi.

'BÜYÜKLERİMİZ BİZE ANLATMIŞTI'

Beylikdüzü Balıkçılar ve Çevre Koruma Derneği Başkanı Memiş Türcan, “Batıkların bulunduğu bölge bizlere kuşaklar boyu anlatıldı. Büyüklerimiz haziran - ağustos arasındaki fırtınalarda, o bölgeden sorunsuz geçen kaptanların iyi denizci olarak ünlendiğini söylerdi. Sözlü tarihimizde yer tutan antik liman ve batıklar bilim dünyasına kazandırılırken, İstanbul’un tarihine de ışık tutacak” dedi.   

ANGURİNA YOLUNDA BATTILAR

Beylikdüzü, Ambarlı sahilinde 5 yıl önce arkeolog ve deniz bilimcilerin yaptığı araştırmalarla M.Ö.4. yüzyıldan kalma Antik Angurina Limanı’nın otaya çıkartıldığını hatırlatan sualtı araştırmacısı Cumhur Ayar, “Angurina, 500 yıl yani 9. yüzyıla kadar Doğu Roma İmparatorluğu’nun tahıl ambarı olarak kullanılmış. Batıklar limana sadece 2 km uzaklıkta. Limana yük getiren gemilerin fırtınada battığını düşünüyoruz. Çünkü kıyıya çok yakın ve derinde olmayan batıklar var. Trol teknelerinin demir ağları batıkları etrafa yaymış. Tamamen dağılmadan bilimsel çalışmalar yapılması çok önemli” diye konuştu. 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.