Gazi Karabulut’a Rauf Denktaş Roman Ödülü

Gazi Karabulut’a Rauf Denktaş Roman Ödülü
Millî Düşünce Merkezi Derneği, İlim ve Edebiyat Eserleri Meslek Birliği (İLESAM), Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı, Türk Edebiyatı Vakfı, işbirliği ve dereceye giren eserlerin kitaplaştırılmasını üstlenen Panama Yayınevi ortaklığında gerçekleştirilen Rauf R. Denktaş temalı roman yarışmasında, yazarımız Gazi Karabulut’un kaleme aldığı “Kıbrıs’ta Yaralı Bir Bozkurt” adlı romanı ödüle layık görüldü.
 
Yazdığı roman hakkında bir değerlendirmede bulunan Karabulut şu açıklamaları yaptı:
 
Öncelikle böylesine kapsamlı bir çalışmaya imza atan Sivil Toplum Kuruluşlarımıza ve yayınevine, aynı zamanda katkıda bulunan herkese gönülden teşekkür etmek istiyorum. Oğuz Han’dan başlayıp Bilge Kaanlara, Alparslanlara, Mustafa Kemallere, Osman Baturlara, İsa Yusuf Alptekinlere, Alparslan Türkeşlere uzanan yol başçılarımızdan biri de Rauf Denktaş olmuştur.  Onun hayatını romanlaştırırken gördüm ki çocukluğundan ölüm döşeğine kadar varlığını Türk milletine ve Kıbrıs Türklüğünün mücadelesine adadığına şahit oluyoruz.
 
Bu yolda karşısına çıkan her engele göğüs geren Denktaş bağımsız bir devletin temelini atarak tarihin kalbinde yer etmiştir. Sürgünler, hapisler, tecritler, baskılar, ölümler, savaşlar, diplomatik oyunlar, her türlü badireye karşı içindeki Türklük ve bağımsızlık aşkı ile direnmiş ve yaralı bir Bozkurt gibi mücadele etmiştir.
 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunda Rauf Denktaş’ın mücadelesini “Yılların adeta yılları değil asırları kovaladığı kan ve gözyaşı ile temeli atılan bir devlet. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti… Düşmanın yok etmek istediği, sözde dostların görmezden geldiği, anavatanın göz bebeği bir devlet… Yaralı Bozkurtların, tan yerinin ağarması ile dolunay güzelliğinde kükremesi gibi yurt kurmasına benzeyen bir mücadelenin devleti. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
 
Rauf Denktaş ölüm döşeğinde son söz olarak şöyle haykırdı:

 
 “Makarios, Hiristofyas…

Söyleyin kendilerine, burası bağımsız bir cumhuriyettir.”

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Hakan HİCYILMAZ2 yıl önce
yüreğine sağlık güzel insan, zaten kıbrıs davasının ve liderinin romanını kaleme almak da senin gibi bir ülküleri ile hemhal olmuş birinin başarabileceği bir işti.