Herkes affedebilir ama tarih affetmez....

Herkes affedebilir ama tarih affetmez....
OHAL yargılamalarında yapılan hukuk katliamları ilk kez Türkiye’nin başarılı ve tanınmış avukatı Vildan Yirmibeşoğlu tarafından kaleme alındı. Maya Akademi yayınlarından çıkan bu kaynak kitabı 50 yıl sonra bile öğrenciler ve hukukçular bu ibretlik yargılamaları okuyacak, ders alacak.

Avukat Vildan Yirmibeşoğlu kitabın arka yüzüne şu açıklamayı koymuş:

“ Bir kişinin masum ya da suçlu olduğunu bağımsız ve tarafsız mahkemeler tespit eder. Mahkemeler bu konuda bilerek ya da bilmeyerek bir hata yapar ya da siyasi otoritenin şekillendirdiği ortamın  etkisiyle, var olan yerleşik içtihat ve ilkelerinden vazgeçerek  karar verirse tarih, kimin suçlu kimin masum olduğunu elbette yazacaktır. 

Fikirleri yüzünden MÖ 399 yılında “tanrılara saygısızlık ve gençleri baştan çıkarmakla” suçlanarak ölüm cezasına mahkum edilen Yunan  filozofu  Sokrates’in  masum  olduğu  bile  25  asır  sonra  tescil  edilmiştir. Yakın  geçmişimizde ise bir kısmı hain diye suçlanan hapislerde  yatan , bir  kısmı  da  idam  edilen kişilerin masumiyetinin sonradan ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu nedenledir ki özellikle 15 Temmuz sonrası işleyen süreçte de gerçek suçlular ile masumların mahkemeler huzurunda olmasa bile tarih önünde ve maşeri vicdanda ortaya çıkacağına şüphe yoktur."

Bu kitapta yer almış, yargı makamlarına sunulan savunma, şikâyet ve talep dilekçeleri, gelecek nesillere bu süreçte yaşanan hukuksuz‭luğun hangi boyutta olduğunu anlatacaktır. 

Zira bu kitap, her birinin ataları olarak bizlerin , çocuklarımıza ve torunlarımıza ; hukuksuzluk seline ‬karşı her türlü baskı ve tehdide rağmen evrensel hukuk, adalet ve insan hakları anlamında avukat olarak vazifemizi yaptığımızı  göstermek ve tarih önünde kişisel bir hesap verme anlamında şahitlik edecektir.”
Avukat F. Vildan Yirmibeşoğlu
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.