Mevlevi müziği ve sema TİKA’nın desteği ile Tuva'da ilk kez sahnelendi

Mevlevi müziği ve sema TİKA’nın desteği ile Tuva'da ilk kez sahnelendi

Tuva Cumhuriyeti'nin başkenti Kızıl'da 14-17 Ağustos 2017 tarihleri arasında düzenlenen II. Uluslararası Khöömei in the Centre of Asia Müzik Festivali'ne TİKA’nın desteği ile Türkiye’den ilk kez katılım sağlandı. Tuva Geleneksel Kültür ve Zanaatlar Geliştirme Merkezi ile Tuva Cumhuriyeti Hoomey Sanatçıları Birliği tarafından organize edilen festival, 14 ülkeden 200’den fazla sanatçının katılımı ile gerçekleştirildi. Dünyada gırtlak müziği (throatsinging), yerel dilde “khöömeei”, Türkçe'de ise kaylama olarak bilinen ses tekniğinin en yetkin şekilde kullanıldığı bölge olarak bilinen Tuva’da düzenlenen festival, dünyanın her yanındaki khöömeei sanatçılarını bir araya getirdiği gibi farklı müzik türlerini de birbiri ile buluşturuyor.

Kültür Bakanlığı sanatçısı, müzikolog Dr. Timuçin Çevikoğlu, festival ile ilgili şunları söyledi:

“Meshk Ensemble olarak festivalde Türk klasik müziğinin en önemli kısmını oluşturan Mevlevi müziği eşliğinde sema sergiledik. Bu programlar sayesinde Türk klasik müziği Tuva Cumhuriyeti’nde ilk kez sahnelenmiş oldu. Hem Tuva halkının hem de festivale katılan diğer sanatçıların programa ilgisi büyüktü. Türk klasik müziğinin en eski eserlerini geleneksel yapısını koruyarak sergileme imkanı bulduğumuz bu programa katılmamıza destek sağlayan TİKA’ya teşekkür ediyoruz.”

Meşk Topluluğu (Meshk Ensemble)

1998'den beri Kültür Bakanlığı sanatçısı olan müzikolog Dr. Timuçin Çevikoğlu'nun yönetmenliğinde çalışmalarını sürdüren grup, 2010 yılında "Meşk" adını almıştır. Grup, klâsik Türk müziği ve Türk tasavvuf müziğine ilgi uyandırmayı ve ilgi duyanlar için bir paylaşım mecrası olmayı amaçlıyor. Kültür Bakanlığı sanatçısı müzikolog Dr. Timuçin Çevikoğlu’nun yönetiminde ve solistliğinde II. Uluslararası Khöömei in the Centre of Asia Müzik Festivali'ne katılan grup, konservatuar öğretim üyeleri Burak Kaynarca (ud), Ömer Bildik (ney), Emre Soylu (rebab), Kültür Bakanlığı sanatçısı Tevfik Bilen (ney) ve müzik araştırmacısı Feridun Gündeş’ten (bendir) oluşuyor. Sema grubunda ise Alper Gürkale, Tugay Güven ve Can İpek yer alıyor.  

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.