Müzik yolunda birleşen gönüller Alp Arslan Korosunda

Müzik yolunda birleşen gönüller Alp Arslan Korosunda
Beş yıl yıl önce kurulan  Bakırköy Alp  Arslan Türk Sanat Müziği Korosu, her yaştan katılımcılarıyla yeni sezonda da çalışmalarına tüm hızıyla devan ediyor. 

Mühendisten esnafa, doktordan yazara, öğretmenden ev hanımına, kadar birçok meslekten insanın bir araya gelerek oluşturduğu topluluğa kanun, keman, ud ve vurmalı çalgılarda eşlik ediyor.

Her hafta salı akşamı Tesan İletişim binasında toplanan koro, meşk usulünde yaptıkları eğitimle repertuarlarını genişletiyor.

alp arslan trt ile ilgili görsel sonucu

Eğitimleri bizzat yürüten Türk sanat müziği sanatçısı Alp Arslan, yaptığı açıklamada, koronun "Müzik yolunda birleşen gönüller" sloganıyla bir araya geldiğini söyledi.

Her sene koronun daha da büyüdüğünü aktaran Arslan, "Bu sene sayı olarak 50 kişi civarındayız. Her meslekten arkadaşlarımız var koromuzda. Koromuz herkese açık." diye konuştu.

Aynı zamanda TRT  İstanbul Radyosu Ses Sanatçılarından olan Arslan, koroda yer almak için daha önce müzik eğitimi alınmasına gerek olmadığına vurgu yaparak, "Gördüğünüz gibi her yaştan insan var koromuzda. Biz birlikte olmak için müziği vesile ettik aslında, öyle bir aile ortamı oluştu kendi aramızda. Müzik işin bahanesi oldu. Birbirimizi çok seviyoruz, çok güzel işler yapıyoruz. Birbirimizi görmeden yapamıyoruz.  Bakırköy Alp  Arslan Türk Sanat Müziği Korosu büyük bir aile." ifadelerini kullandı.

"Bu çalışmalar Türk müziğine hizmet"

İstanbul'da 400 civarında Türk sanat müziği korosu olduğuna dikkati çeken Arslan, "Bu çalışmalar Türk müziğine hizmettir. Biz de hocalarımızdan almış olduğumuz eğitimleri talebelerimize aktarmak istiyoruz. Buna bir hizmet gözüyle bakıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Alp Arslan, çalışmaların meşk usulünde devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti: 

"Arkadaşlarımızın yüzde 90'ı nota bilmeyen insanlar. Ben okuyorum, onlar tekrar ediyor. Meşk usulü dediğimiz Osmanlı döneminden beri süregelen bir eğitimdir bu. Hoca okur, talebe tekrar eder. O şekilde belli bir zaman sonra artık talebeler de eseri öğrenmeye başlıyor ve yıl sonunda muhteşem bir konserle seyircilerimizin karşısına çıkıyoruz."

TRT Müzik kanalında müzik programı da yapan Arslan, bu yıl bir albüm çıkarmaya hazırlandığını anlattı.Koronun başkanlığını yürüten Ayşe Çoltu da Türk sanat müziğini çocukluğundan beri gönlünde hissettiğini aktardı. Ev hanımı olan Çoltu, Alp  Arslan Türk Sanat Müziği Korosu'nu bir yuva olarak gördüğünü aktararak, koronun üyesi olmaktan dolayı mutlu ve gururlu olduğunu ifade etti.

Bir bilişim firmasında genel müdür yardımcısı olarak görev yapan Nurettin Erdoğan ise yaklaşık 3 yıldır bu koroda yer aldığını söyledi.

"Ortak dil müzik"

Erdoğan, sanatçı Alp Arslan'ın teşvikiyle amatör olarak beste çalışmaları yaptığına işaret ederek, "Türkiye'de son zamanlarda herkes değişik şeylerden konuşuyor ama ortak dil müzik olursa herkes çok daha iyi anlaşabiliyor, çok daha güzel oluyor, daha da birleşmiş oluyoruz." dedi.

Koronun bir diğer üyesi İngilizce Öğretmeni Derya Uslu da üniversite yıllarından bu yana Türk sanat müziğiyle yakından ilgilendiği bilgisini verdi. Uslu, müziğin insan gelişimi üzerindeki katkılarının tartışılmaz olduğu değerlendirmesinde bulunarak, "Bir amaca hizmet ediyoruz aslında. Her birimiz günlük hayatta kendi bağlı olduğu zümreye buradan, Türk sanat müziğinden, bazen öğrendiğimiz bir şarkıdan bile bahsederek aslında yaygınlaştırıyoruz. Biz de bu ulvi hizmetin küçük de olsa bir parçası oluyoruz." ifadelerini kullandı.

Özellikle gençlerin Türk sanat müziğine ilgi göstermesi gerektiğinin altını çizen Uslu, şöyle konuştu: 

"Hepimizin hizmet ettiği sektör çok farklı ama hepimiz aynı gönülle aynı yolda buluşuyoruz. Konserlerimiz çok heyecanlı oluyor. Hepimiz bir birey olarak varlığımızı gösteriyoruz ama dinleyerek ama öğrenerek ama birbirimizle beslenerek. Burada olmaktan ben de çok mutluyum. Bizim özümüz olan müziğin yayılması aslında koroların en önemli görevlerinden biri. Bir birey olarak biz de hizmet ediyoruz."

Emekli olan ve tekstil sektöründe çalışmaya devam eden Ayşe Kerim de yoğun tempolu bir çalışmanın ardından koroya katıldığını anlattı.

Kerim, koroda çok güzel bir dostluk ve paylaşım olduğuna değinerek, "Günlük yorgunluğumuzu unutup ertesi gün işe gittiğimizde motivasyonumuz daha yüksek, bomba gibi gidiyoruz hepimiz işimize." dedi.

Halk konserlerine devam eden Alp Arslan, 26 Ekim 2017 tarihinde saat  20.00'de  Sultanbeyli  Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde müzikseverlerle buluşacak.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.