Nasuh Mahruki’nin 25 yıllık serüveni bu sergide

Nasuh Mahruki’nin 25 yıllık serüveni bu sergide
Hümanizm akımının öncülerinden Erasmus'un, 500 yıl önce söylediği müthiş sözü; Festina Lente-Ağır Ağır Acele Et başlığıyla Nasuh Mahruki Fotoğraf Sergisi, 16 Ocak-16 Şubat 2017 tarihleri arasında Bebeköy Backbar'da sergilenecek. Serginin küratörlüğünü ise Ayşe Pınar Akalın üstleniyor.



Sergiye ismine veren Erasmus'un bu sözü, hepimizin yakından tanıdığı dağcı, yazar, konuşmacı, Akut Onursal Başkanı ve bu sergide de fotoğraf sanatçısı kimliğini göreceğiniz Nasuh Mahruki'nin hayat felsefesi; Festina Lente, yani ağır ağır acele et.
Sergi, Nasuh Mahruki'nin 25 yıllık bir zaman aralığında yaptığı keşif ve dağcılık amaçlı seyahatlerinde çektiği fotoğraflardan seçilmiş bir kurgu. Bu seyahatler kapsamında motosiklet ile kilometrelerce yol kat eden, birçok kültürden insanlarla tanışıp, dünyanın en yüksek dağlarına tırmanan Nasuh Mahruki'nin yolculuklarını tek bir kesitle anlatmak mümkün değil. Bu sergiyi 3 ana başlık altında kurguladık. Motosiklet yolculuklarından unutulmayan kareler, Tibet, Nepal ve Hindistan'a yaptığı keşiflerde karşılaştığı, yaşamlarından izleri ve duygularını yüzlerinden okuyabileceğiniz rengarenk insan portreleri ve dünyanın en yüksek zirvelerinden manzaralar.



BU SERGİ İNSANIN DOĞA KARŞISINDAKİ ZORLU MÜCADELESİNE BİR ATIF

Bu fotoğrafları emsallerinden ayıran en önemli özellik özgün olmaları. Birçok Everest fotoğrafı görebilirsiniz ama Everest, Lhotse ve Nuptse dağlarının burada sergilenen açıdan mükemmel bir fotoğrafını yakalamak için, dünyanın 6.’ncı yüksek dağı olan Cho Oyu'nun 8 bin 200 metre yükseklikteki zirvesine doğru hava şartlarında ve ışıkta tırmanmış olmanız gerekir. Dünyanın en zorlu 7000'liklerinden biri olan Pobeda dağında vahşi geçidi aşan dağcı fotoğrafı insanın doğa karşısındaki zorlu mücadelesine bir atıf. Mahruki'nin Nepal Manaslu dağında çektiği ve tırmanış arkadaşlarından birinin hayatını kaybettiği, derin karda buz duvarları arasında ilerleyen dağcıların fotoğrafı ise tehlikenin hayatın bir parçası olduğunu bize hatırlatıyor.

Rengarenk folklorik kıyafetleri ve en doğal halleriyle Saga Dawa festivaline gelmiş Tibet'li hacılar ve lama, Ganj nehri kıyısında meditasyon yapan Hindu Sadhu, Himalayaların uzantısında kutsal Kailash dağına olan 3 günlük yolculuğu acele etmeden 3 adımda bir yere uzanarak yürüyen Budist hacılar, nefes kesecek kadar gerçek fotoğraflar ve her biri inancın, adanmışlığın ve yolculuğun izlerini taşıyor.

Motosikletle yaptığı seyahatlerden; İran-Pakistan sınırında Shurgazi çölünde gün doğumu, Spiti vadisinin bozuk ve yorgun yolları, ufukta Everest'e uzanan yolun üstünde olmanın verdiği his, izleyiciye sunulan ufak bir duygu kesiti.

Bu fotoğrafların hepsinin ortak yanı kurgu olmamaları. Onlarda anda yakalanmış doğallık var, duygu yüklüler, gerçekler.  Sergiyi kurgularken, bu doğallıkla ve Mahruki'nin gözüyle o insanların arasında dolaşmanızı, o renklere dokunmanızı, yolun zorluklarını, zirvenin mutluluğunu hissetmenizi istedik.

"Mutluluk zirveye ulaşma yolculuğunda saklı" diyor Mahruki. Ve mutluluğu bulmak için herkes kendi hayallerinin peşinde kendi zirvesine tırmanmalı. O yüzden sen de; ağır ağır acele et...































 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.