Netflix Türkiye'de en çok hangi yapımlar izleniyor?

Netflix Türkiye'de en çok hangi yapımlar izleniyor?

Netflix Türkiye, Ortadoğu ve Afrika İletişim Müdürü Artanç Savaş, Medyatava'dan Canan Kaya'nın sorularını yanıtladı.

Kaya'nın soruları ve Savaş'ın bunlara verdiği yanıtlar şöyle:

- Türkiye'de en çok hangi yapımlar izleniyor? Nasıl bir izleyici profili var ülkemizin?

Türkiye'deki izleme trendleri diğer ülkelerle büyük benzerlik gösteriyor. Çünkü iyi hikayeler, doğru şekilde anlatıldıklarında, coğrafi sınırların ötesine geçerek dünyanın her yanındaki izleyicilere ulaşabiliyor. Bu nedenle örneğin Fransa'da, Güney Kore'de, Brezilya'da veya ABD'de yaşayan bir üyemizin izleme alışkanlıkları, Türkiye'deki bir üyemizle benzerlik gösterebiliyor. Tabii 139 milyon üyemizin geniş bir yelpazeye yayılan zevkleri var. Her birini memnun edebilmek için kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmaya ve en sevecekleri yapımı en kısa sürede bulmalarını sağlayacak yöntemler kullanmaya çalışıyoruz.

- Netflix'in ilk Türk dizisi Hakan: Muhafız'ın elde ettiği başarının, Türkiye'de daha fazla yatırım yapmak için cesaret verdiğini belirtmişsiniz bir röportajınızda. Bu diziden önce belli çekinceleriniz mi vardı yatırım konusunda? Hakan: Muhafız'ın bu anlamda bir referans olduğunu söyleyebilir miyiz?

Türkiye'de üretilen yapımların kalitesine ve global cazibesine her zaman inandık. Bu nedenle şu ana kadar herhangi bir çekincemiz olmadı. Senaryosunu okuduğumuz ilk andan itibaren heyecanla Hakan: Muhafız'ın izleyicilerle buluşacağı anı bekliyorduk. Elde ettiğimiz sonuçlar, bu bekleyişe değdiğini gösteriyor. Dizi, daha ilk ayında dünya genelinde 10 milyonun üzerinde üyemize ulaştı. Latin Amerika ülkelerinden Avrupa'ya, Ortadoğu ülkelerinden Kanada'ya üyelerimiz Hakan'ın hikayesini severek izledi. İstanbul'un hem modern yüzünü hem de tarihi ve kültürel zenginliklerini global izleyici kitlesiyle buluşturan dizimizin ikinci sezonunu da üyelerimizi fazla bekletmeden, 26 Nisan'da yayınlayacağız.

- Netflix Türk yapımlarına yer vermekte neden bu kadar geç kaldı? Bu sürece daha erken girilemez miydi?

Bizim için önemli olan doğru hikayeyi doğru zamanda üyelerimize sunmak. Netflix, Türkiye'de Eylül 2016'da tümüyle yerelleştirilmiş bir arayüzle hizmet vermeye başladı. Yerli eğlence sektörüne yeni giren bir oyuncu olarak, bu tarihten itibaren üyelerimizin beklenti ve alışkanlıklarını anlamak için çaba sarfettik ve Mayıs 2017'de ilk yerel orijinal yapımımız Hakan: Muhafız'ın imzalandığını duyurduk. Dizinin ulaştığı global başarı, seçtiğimiz hikayenin ve zamanlamanın doğru olduğunu gösteriyor.

- Hakan: Muhafız'dan sonra Netflix'in ikinci orjinal Türk dizisi Atiye'nin çekimleri başladı. Kaç bölümlük bir dizi olacak?

İkinci orijinal dizimiz Atiye'nin İstanbul'da çekimlere başladığını bu hafta başında duyurduk. Sekiz bölümden oluşacak gizem-drama türündeki dizinin başrolünde Beren Saat, oyuncu kadrosunda Mehmet Günsür, Metin Akdülger, Melisa Şenolsun, Başak Köklükaya, Civan Canova ve Tim Seyfi yer alıyor. Dizinin bu yıl gösterime girmesini planlıyoruz.

Yeni dizimiz Atiye ile başta Göbeklitepe ve Nemrut olmak üzere, Anadolu topraklarının doğal güzellikleri ile tarihi ve kültürel değerlerini dünyayla buluşturacağız. Bu anlamda Türkiye'nin tanıtımına ve turizmine de katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. Biliyorsunuz bu yıl Göbeklitepe Yılı ilan edildi. Biz de Atiye'yi 190 ülkede gösterime sokarak Göbeklitepe'ye yönelik yerel ve global ilginin artmasına destek olacağız.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.