TRT geleceğin iletişimcilerini seçti

TRT geleceğin iletişimcilerini seçti

TRT Arı Stüdyosu'nda TRT Genel Müdür Vekili Erkan Durdu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen ödül törenine RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, TRT’nin üst düzey yöneticileri ve çok sayıda konuk katıldı. TRT ekranlarından canlı olarak yayınlanan ödül töreninin açılış konuşmasını yapan TRT Genel Müdürü Vekili Erkan Durdu, bugün ülkemizde üniversitesi olmayan şehir kalmadığına dikkat çekerek, “Üniversitelerimiz kökü mazide bir atinin temellerini atacak bilim yuvalarına dönüşmüştür. Yarışmaya katılan eserlerin teknolojik altyapısı, kalitesi ve çeşitliliği bize bu gerçeği göstermektedir” dedi.

“Kaderini başkalarının eline tutuşturduğu kılavuzlarla yönlendirilmeyi elinin tersiyle itmiş, hür iradesiyle kendi seçimlerini savunan, bakış açısını cesurca ortaya koyabilen, vizyon sahibi bir üniversiteli gençlik yetişmektedir” diyen Durdu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’yi 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaştıracak gençlik karşımızda durmaktadır. TRT olarak ülkemizin yarınlarını inşa edecek gençlerimizin nitelikli ve başarılı bir eğitim hayatı sürmelerine katkı sunmak için başlattığımız Geleceğin İletişimcileri Yarışması, her yıl daha kaliteli eserlerin üretilmesine öncülük etmektedir.”
Geçmişten günümüze Türkiye’nin yayıncılık okulu haline gelen TRT’nin bu misyonunu genişleterek dünyanın önemli yayıncılık merkezlerinden biri olduğunu dile getiren Erkan Durdu, yarışmanın zamanın ruhunu okuyabilen, milli bir duruşla evrensel değerleri temsil eden yayıncıların yetişmesi için gençlere sunulmuş bir imkân olduğunu söyledi.

TRT tarafından 3'üncüsü düzenlenen yarışmada "Radyo Yayıncılığı", "Televizyon Yayıncılığı", "Sesli Görüntülü Haber Yayıncılığı" ve "Yeni Medya Yayıncılığı" olmak üzere 4 ana ve 15 alt dalda ödüller dağıtıldı. Ülkemizin yanı sıra Balkanlar, Orta Asya ülkeleri ile KKTC’deki üniversitelerde iletişim alanında eğitim gören lisans öğrencilerinin de katıldığı yarışmaya bu yıl 35 üniversiteden 351 öğrenci toplam 211 eserle başvurdu. Yarışmada ödül heykelciğinin yanı sıra yarışmanın birincilerine 3 bin 500, ikincilerine 2 bin 500, üçüncülerine bin 500 TL para ödülü verildi. TRT radyo sanatçılarının sahne aldığı geceye aynı zamanda yarışmanın jüri üyesi olan sanatçı Soner Arıca da şarkılarıyla renk kattı.  


İHA
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.