Zümrüt Kolye

Zümrüt Kolye
Çok yüksek ısı ve basınç altında kristalleşerek oluşan zümrütün hikâyesi milyarlarca yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Dünyamız üzerinden dinozorlar gibi birçok canlı türünün neslinin silinip kaybolmasına şahitlik ederken gizemini uzun yıllar boyunca koruyan  bu son derece yaşlı maden,  yer kabuğundaki birtakım hareketler sayesinde yüzeye çıkmış ancak zorlu  yolculuğu bu noktada sona ermemiştir. Binlerce yıl boyunca yıpratıcı doğa ortamında olgunlaşmaya devam etmiş, nihayetinde çok az kısmı bu zorlu yolculuk şartlarına dayanarak insanoğluna güzelliğini gösterme fırsatını  yakalamıştır. Bu noktadan sonra hiçbir alet tarafından kesilmemesi, çok yüksek sıcaklık derecelerindeki ateşten bile hiç etkilenmemesi gibi özelliklerinden dolayı kendisine büyük anlamlar yüklenen zümrüt, yüzyıllar sonra işlenmeye başlamasıyla beraber insanların özellikle kadınların hayatında bir mücevher olarak kendine çok daha fazla yer bulabilmiş, yüzyıllar boyunca aşkı ve bağlılığı temsil ede gelmiştir.
 
Böylece elmasın pırlantaya dönüşmesiyle sonuçlanmış gibi görünen bu yolculuk birtakım işleme tekniklerinin geliştirilmesi, yenilerinin bulunması, bilgisayar teknolojilerinin kullanılmaya başlaması gibi gelişmeler sayesinde durmadan devam ediyor ve devam edecek. Bu kısa tarihçeden sonra zümrütün ve zümrüt kolye’nin değerli olmasını etkileyen birtakım özelliklerine kısaca değinelim. Bunlar zümrütün ağırlığı ki karat olarak ifade edilir. Berraklığı ki uzun yıllar boyunca doğanın koynunda oluşan zümrütün bu süreçte etkilendiği izleri en az taşıması ya da hiç taşımaması demektir, renk ki zümrütün renksizliğe en yakın tonlarda bir renge sahip olması demektir, son olarak kesim ki zümrütün ışığı en güzel surette yansıtacak şekilde kesilmesi demektir.
 
Zümrüt kolye dediğimiz zaman zümrütün yalnızca bir yüzüğü, küpeyi ya da kolyeyi süsleyen ve ona çok fazla değer katan zümrüt bileklik, gerdanlık, hızma, broş olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. Bunlar bazen tek taş, bazen tam tur; bazen renkli bazen fantezi modellerde insanların beğenilerine sunulmaktadır. Zümrüt modellerine https://www.lizaypirlanta.com/pirlanta-zumrut-kolyeler sitemiz aracılığı ile göz atabilirsiniz.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.