AB Komiseri'nden pervasız ifade

AB Komiseri'nden pervasız ifade

Avrupa Birliği (AB) genişleme ve komşuluk ilişkilerinden sorumlu komiseri Štefan Füle, DTP’nin kapatılmasına tepki gösterirken, “Türkiye Kürdistan’ındaki açılımı desteklediklerini” belirtti.

Avrupa Parlamentosu’nda AB komiserlerinin dinlendiği oturumda AB genişleme ve komşuluk ilişkilerinden sorumlu komiseri Štefan Füle, Türkiye ile AB arasındaki üyelik müzakerelerine ilişkin soruları yanıtladı.

“Tamamen reformlarını yapmış, Avrupa kriterlerini kabullenmiş, demokratik bir Türkiye hem de AB çıkarlarına daha yararlı” olacağını söyleyen Füle, bunun mümkün olacağına da inandığını sözlerine ekledi.

Füle’nin soruları cevaplarken Kürdistan kelimesinin kullanması ise dikkat çekti. Türk hükümetin açılım politikası konusunda “Türkiye’nin Kürdistan’ındaki açılımını”nı desteklediklerini ifade eden Füle DTP’nin kapatılmasını doğru bulmadıklarını kaydetti.

Füle Kıbrıs sorununun çözülmesi halinde Türk askeri varlığının ne olacağına ilişkin bir soruya, bu sorunun çözülmesinin Türk askerlerinin orada olmayacağı anlamına geldiğini vurguladı.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.