AB'ye destek yüzde 50'nin altına düştü

AB'ye destek yüzde 50'nin altına düştü

Türkiye’nin AB üyesi olmasını isteyen vatandaşların oranı ilk kez yüzde 50’nin altına düştü.

Metropoll Araştırma Şirketi’nin “Türk Dış Politikasının Yeni Yüzü” başlıklı araştırması 31 ilde 1614 kişi ile yapıldı. Anket çalışmasında “Bugün Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği için halkoylaması yapılsa oyunuz ne olur” sorusuna vatandaşların yüzde 49.7’si “evet” oyu kullanacağını belirtirken, yüzde 34.9’u “hayır” diyeceğini ifade ediyor. Kararsız olanların oranı yüzde 14.1’e ulaşıyor. Aynı soruya “evet” diyenlerin oranı Ocak 2009’da 55 olarak belirlenmişti. Vatandaşların yüzde 56.7’si İran’ın ilerde nükleer silah sahibi olmasının Türkiye’nin güvenliği açısından tehlikeli bir durum olduğunu düşünüyor. Böyle bir gelişmenin Türkiye’yi olumsuz etkilemeyeceğini düşünenlerin oranı ise yüzde 34.7.

İran'a destek

“Başbakan Erdoğan’ın İran’ı kollayan tavrını onaylıyor musunuz” sorusuna katılımcıların yüzde 48.8’i “Onaylıyorum”, yüzde 42.6’lık kesim “Onaylamıyorum” yanıtını verdi.

(Fırat Kozok-Cumhuriyet)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.