'Açılım' gölgesinde açılış...

'Açılım' gölgesinde açılış...

 

 

Haberiniz.com- TBMM’nin 23. dönem 4. Yasama Yılı, ‘demokratik açılım’ gerginliğinin gölgesinde açıldı. Cumhurbaşkanı Gül’ün açılış konuşması, muhalefet liderlerinin konuşmadan çıkan mesajlara verdikleri tepkiler kadar DTP’nin Meclis’e girmesi nedeniyle Genel Kurul ve resepsiyonlara katılmayan askerin törene tam kadro katılması, açılış gününde öne çıkan ayrıntılardı. 

İşte açılış gününden yansıyanlar: 

GÜL’ÜN KONUŞMASININ AĞIRLIĞI ‘AÇILIM’DI 

Kamuoyunu günlerdir meşgul eden iktidar-muhalefet arasındaki ‘demokratik açılım’ gerginliğinin gölgesindeki ilk Genel Kurul’a Meclis’te temsil edilen tüm partiler tam kadro ile katıldı.  Cumhurbaşkanı Gül’ün Genel Kurul açış konuşmasında ise ağırlıklı olarak ‘demokratik açılım’a yönelik mesajlar vardı. Milletin ‘tek millet olma’ fikri ile farklılıklara saygı fikrini iç içe yaşattığını belirten Gül, “Hiç kimse farklılıkların varlığını millet içinde yeni millet adacıkları oluşturmak şeklinde anlamamalıdır. Böyle anlayanlar, toplum içinde derin fay kırıkları oluşturarak toplumsal mutabakata zarar verirler. Bu da hem milletin bütününe, hem de farklılığını korumak isteyenlere yıkıcı bir deprem olarak geri döner” diye konuştu. Üstü kapalı olarak muhalefetin ‘açılım’a yönelik yaklaşımını eleştiren Gül’ün konuşmasından önemli başlıklar şöyle: 

  • “Doğal bir durum olan, etnik, dini ve kültürel farklılıkları uç ayrılıkçı fikirlerin zemini haline getirenler çağın gerisinde duruyorlar demektir. Birlik ve beraberlikten herkesin tek tip bir kalıp içinde erimesini anlayanlar da çağın ruhuna aykırı davranıyorlar".
 
  • “Farklılıklarından korkan bir devlet Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaşlığı yakalayamaz”.

MUHALEFET SERT KARŞILADI 

Gül’ün konuşması muhalefet kanadında sert tepkiyle karşılandı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ilk yorumu, “Sayın Cumhurbaşkanı, farklılıklar ülkesinden gelen konuk cumhurbaşkanı gibi konuştu. Metnin hiçbir yerinde Türk kavramına yer vermemesi ayrıca bizi çok üzdü” şeklindeyken, CHP Lideri Deniz Baykal’ın konuşmaya yönelik eleştirisi dikkat çekiciydi: “Eğer 'bu konuları çözemezsek, gelirler bizim adımıza çözerler' anlamına gelen, bir cumhurbaşkanının ağzına yakışmayan, kabul edilemez, düşünülemez, bir yaklaşımı Gül'ün ağzından dinlerken yüreğim kanadı” 

İLK KAPIŞMA ARINÇ VE GENÇ ARASINDAYDI  

Geçtiğimiz yasama yılından akıllarda kalan ve özellikle ‘Mayın Temizleme Yasa Tasarısı’ görüşmelerinde yaşanan tartışmaların ardından bu yasama yılının ilk ‘kapışması’ Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç arasında yaşandı. Genel Kurul’da söz alan Genç, Gül’ün Başbakan Yardımcısı Arınç’la birlikte gittiği Suudi Arabistan gezisi sırasındaki Umre ziyaretine ilişkin soru önergesini gündeme getirdi. Genç’in ardından ‘sataşma’ olduğu gerekçesiyle söz alan Arınç, Genç’in soru önergesindeki iddialara yanıt verirken, “Devlet parasıyla umre yapmak etik midir?' diye soruyor. Kesinlikle doğru değildir. Hatta devlet parasıyla umre yapmak ahlak dışıdır” diyerek kendisini ve Gül’ü savundu.   

KOMUTANLAR VE MUHALEFET RESEPSİYONA KATILMADI 

Genel Kurul’da dikkat çeken diğer bir ayrıntı ise askerin tam kadro katılımıydı. DTP’nin Meclis’e girmesinin ardından Meclis resepsiyon ve törenlerini veto eden asker, yeni yasama açılış törenlerine tam kadro katıldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ olmak üzere kuvvet komutanları da hazır bulundu.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Lideri Devlet Bahçeli ve DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk de Cumhurbaşkanı salona gelmeden Genel kurul salonunda yerlerini aldılar.
Törende sadece asker değil, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay, Anayasa Mahkemesi, YÖK başkanları da yerlerini aldılar. Ancak bu geniş katılım, akşam düzenlenen resepsiyona yansımadı. CHP, MHP ve DTP liderleri ile birlikte askeri erkan resepsiyona ilgi göstermedi.
 

AÇILIM KOMİSYONA HAVALE… 

Öte yandan AKP, ‘Demokratik Açılım’ ile ilgili İçişleri Bakanı Beşir Atalay, AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ve Adana Milletvekili Ömer Çelik’ten oluşan bir komisyon oluşturdu.Komisyon, AKP’nin 3 Ekim’de gerçekleştireceği 3. Olağan Kongresi’nde dağıtılmak üzere ‘Demokratik Açılım’a ilişkin bir bildiri hazırlayacak. Bildiride, “Biz hepimiz Türkiye’yiz” sloganını kapsayan ve ‘Demokratik Açılım’ın özünü anlatan ve tüm toplumdan destek isteyen yaklaşık bir sayfalık rapor oluşturulacak. AKP’nin kongreye kadar hazırlayacağı bu bildiride, aynı zamanda Hükümet’in, ‘Demokratik Açılım’ın başlıklarını da oluşturacak.
Açılımla ilgili 3 slogan yer alacak. Sloganlar ‘Demokratik Açılım’ ile ilgili ‘milli birlik ve beraberlik’ mesajı verecek.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.