AKP'nin Anayasa Taslağından

AKP'nin Anayasa Taslağından


 AK Parti'nin Anayasa değişiklik paketi taslağında tartışma yaratacak düzenlemeler yer alıyor. Bunlar arasında tartışmalı yargı reformunun yanı sıra askere sivil yargı yolunun açılması ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın kapatma davası açmasının Meclis onayına bağlanması da yer alıyor.

Başbakanın açıklamalarından sonra AK Parti'de Anayasa değişiklik paketi çalışmaları hızlandı. Çalışmaların hafta sonuna kadar tamamlanması, siyasi partilerle yapılacak görüşme takviminin de netleşmesi bekleniyor.

Aslında taslak hazır. Paketin en tartışmalı maddesi yargı reformu. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısı tartışma konusu. AK Parti'nin taslağına göre kurulun  üye sayısı 21'e çıkacak. Geniş tabanlı temsil olacak. Birinci sınıf hakim ve savcılar ile avukatlar ve TBMM de kurula üye seçebilecek. Adalet Bakanı ve müsteşarı kurulda kalacak. Kurulun kararlarına yargı yolu da açılacak.

Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği askerin sivil mahkemelerde yargılanmasını içeren düzenlemenin de Anayasa değişiklik paketinde yer alması bekleniyor. Askeri savcılar ile sivil savcıların görev alanlarının netleştirilmesi öngörülüyor.

Taslakta yer alan bir başka düzenleme ise parti kapatmaların zorlaştırılması. Buna göre; rejim karşıtı odak olma kriteri somutlaştırılacak, şiddete karışma temel kapatma kriteri olacak. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın kapatma davası açması ise Meclis onayına bağlanacak.

Pakette yer alması düşünülen diğer değişiklikler ise, Yüksek Askeri Şura kararlarına yargı yolunun açılması, memura sendikal hak. Kadın ve çocuklara tanınan haklara ilk kez Anayasa'da yer verilmesi de gündemde. Yurtdışına çıkışların ancak mahkeme kararı ile yasaklanmasının da pakette yeralması öngörülüyor.

Sadece Anayasa değil, yolda bir de reform paketi var. Yasalarda değişiklik öngören paketle; ifade özgürlüğünün genişletilmesi ve yasadışı dinleme cezalarının artırılması, seçimlerde Kürtçe propaganda yapılabilmesi için ilgili yasalarda değişiklik planlanıyor. (cnnturk.com)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.