AKPM Türkiye'den yeni Anayasa istedi

AKPM Türkiye'den yeni Anayasa istedi

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Luis Maria De Puig, DTP’nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasının endişe verici olduğunu ileri sürerek, yeni bir anayasanın hazırlanmasını istedi.

AKPM Başkanı Luis Maria De Puig yaptığı yazılı açıklamada, ''DTP’nin Anayasa Mahkemesinin kararıyla kapatılmış olması Türkiye’nin siyasi partileri kapatma pratiğine bakıldığında endişelerimize kaynaklık ediyor’’ dedi.

De Puig açıklamasında, AKP hükümetini ve yetkili makamları yeni bir anayasa hazırlamaları gerektiğini konusunda AKPM’nin daha önce aldığı kararı hatırlattı.

AKPM Başkanı, Türkiye’nin Siyasi Partiler Yasası'nı Venedik Komisyonu ve AİHM normlarına uygun hale getirmesi çağrısında da bulundu.

Kürt meselesinin çözümü için hakikatlerin ortaya çıkarılması ve uzlaşı arayışının gerekli olduğunu savunan De Puig, AKP hükümetinin başlatmış olduğu reformları da savsaklamadan devam ettirmesi beklentisi içinde olduklarını belirtti.

De Puig, DTP'nin kapatılması ve Türkiye’de siyasi partilerin durumunu yakından takip etmeye devam edeceklerini kaydetti.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.