Asıl açılım Anayasa'da

Asıl açılım Anayasa'da

TBMM Genel Kurulu’nda yapılan genel görüşmede Kürt açılımı için “sivil anayasa” mesajı veren AKP hükümeti, uzun vadede uygun bir zemin oluşturabilirse anayasadan “Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür” ifadesini çıkarmak istiyor. Üniversitelerde Kürt enstitüleri kurulması ve Kürtçenin seçmeli ders olarak okutulmasını kısa vadede gerçekleştirilecek adımlardan biri olarak açıklayan AKP, uzun vadede Kürtçe eğitimin önündeki anayasal engelleri kaldırmayı hedefliyor.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, TBMM Genel Kurulu’nda geçen hafta yapılan genel görüşmede, kısa ve orta vadede atılacak bazı adımları açıklarken; çözümün ana ekseninin “sivil anayasa” olacağına işaret etti.

Toplumda çok fazla tepki yaratmayacak bazı projeleri açıklayan Atalay, uzun vadede yapılacak anayasa değişikliğiyle ilgili hiçbir ayrıntıya girmedi. AKP, 2011 yılında yapılacak genel seçimi, “Kürt açılımının başarıya ulaşması için sivil anayasa” eksenine oturtarak özellikle Doğu ve Güneydoğu’dan oy isteyecek.

Vatandaşlık tanımı

AKP’nin uzun vadede yapılacak anayasa değişikliği planında, en başta “Türk vatandaşlığı” tanımını değiştirmek yer alıyor.

AKP’nin daha önce hazırladığı sivil anayasa taslağında da yer aldığı gibi Türk vatandaşlığı tanımı konusunda çeşitli seçenekler üzerinde duruluyor. Bu seçenekler arasında, “Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür” ifadesinin anayasadan çıkarılarak “Devlete vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır”, “Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese, din ve ırk farkı gözetilmeksizin Türk denir” ya da “Vatandaşlık temel bir haktır. Kanunun öngördüğü esaslara uygun olarak bu statüyü kazanan herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır” ifadelerinden birinin getirilmesi planlanıyor.

AKP hükümeti, Kürt açılımı sürecinde üniversitelerde Kürt enstitüleri kurulması ve Kürtçenin seçmeli ders olarak okutulması yönünde adımlar atılacağını açıkladı.

(Emine Kaplan-Cumhuriyet)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.