Atalay'dan Açılım Açıklaması

Atalay'dan Açılım Açıklaması

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, muhalefetin "Açılımla ilgili birşey bilmiyoruz" eleştirilerine muhattap olan demokratik açılım sürecinde ilk kez somut açıklamalarda bulundu. Kısa ve orta vadede yapılması planlanan maddeleri sıralayan Bakan Atalay, Kürtçe mitinge olanak tanınacağını da açıkladı. Atalay, özetle şunları söyledi:

* Doğu ve Güneydoğu’da yaşayan vatandaşlarımızın günlük yaşamlarını kolaylaştırmayı amaçlayan yol tedbirlerinin azaltılması ve yaylalara çıkış yasağının kaldırılması gibi idari tedbirler üzerinde çalışılmaktadır.

* Orta vadeli tedbirler genellikle yasal değişiklik gerektiren çalışmalardır. Birçok demokratik ülkede mevcut olan bağımsız bir Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu ülkemizde de kurulacaktır. Komisyon özel ve kamu sektörüne yönelik her türlü ayrımcılık şikâyetini ele alarak etkili bir denetim gerçekleştirecektir.

* Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı bağımsız ve sivil bir İnsan Hakları Kurumu’na dönüştürülecektir. Kurum, evrensel Paris Prensipleri ışığında düzenlenmektedir. Yeni kurum etkili şekilde denetleme işlevi görecektir.

* Bu halkanın dördüncü önemli unsuru, başta insan hakları ihlalleri olmak üzere kolluk hakkındaki şikâyetlerin izlenmesi, incelenmesi ve sonuçlandırılmasına yönelik bir mekanizma oluşturmasıdır. Bağımsız Kolluk Şikâyet Mekanizması, işkence ve kötü muamelenin önlenmesine, güvenlik güçlerimizin haksız yere yıpratılmasının engellenmesine hizmet edecektir.

* Yerleşim birimlerine yerel talep halinde eski isimlerinin verilebilmesine imkan sağlanacaktır. Siyasi propaganda hakkının önündeki bazı yasal engellerin kaldırılması gerek. Siyasi partilerin seçim çalışmalarında vatandaşlarımızın kullandığı farklı dil ve lehçelerde seslenebilme imkanı verecek çalışmalar bunlardandır.

Sonra Anayasa

* Türkiye’de demokrasinin standartlarını gerçek manada yükseltecek olan demokratik ve sivil bir anayasadır. Mevcut anayasa toplumumuzun gerisinde kalmıştır. Bu Anayasa’nın gelişen Türkiye’nin ve Türk milletinin 21. yüzyıldaki ihtiyaçlarını karşılayamayacağı açıktır. Mümkün olan en geniş katılım ve mutabakatla çoğulcu ve özgürlükçü bir anayasanın hazırlanması gerekmektedir.

Hurriyet.com.tr

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.