ATP, MHP'ye Katılma Kararı Aldı

ATP, MHP'ye Katılma Kararı Aldı


ATP Genel Başkanı Oktay Öztürk, MHP lideri Devlet Bahçeli’den gelen birleşme çağrısını partisinin yetkili üst kurullarıyla yaptığı toplantıda değerlendirdi. Aydınlık Türkiye Partisi Genel Merkezi’nde yapılan Olağanüstü Kongre’den partinin fesh edilerek MHP’ye katılması yönünde karar oy birliği ile alındı.

KARARI değerlendiren Oktay Öztürk, “Gücümüzü birleştireceğimiz tek mekanizma MHP’dir” dedi. Öztürk, MHP’ye katılım programı konusunda ise MHP’nin hazırlayacağı programa uyacaklarını ifade etti. ATP’liler toplantının ardından Alparslan Türkeş’in mezarını ziyarete gidip hep birlikte dua ettiler.

Milliyetçiler birleşiyor

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin Aydınlık Türkiye Partisi’ne ziyaretiyle başlayan birleşme çalışmaları ilk meyvesini verdi. ATP’nin olağanüstü kongresinde partinin fesh edilerek MHP’ye katılması kararı alındı

Erken seçimi sık sık gündeme taşıyan MHP’de ’tek başına iktidar’ için hareketlilik hız kazandı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin geçtiğimiz günlerde ATP’yi ziyareti sırasında yaptığı “birleşme” çağrısı yankı buldu. ATP Genel Başkanı Oktay Öztürk, birleşme çağrısını parti üst kurullarıyla değerlendirdi. Dün de ATP’nin olağanüstü kongresi toplandı ve MHP’ye katılma kararı alındı.

Ortak karar

ATP genel merkezinde yapılan olağanüstü kongre sonucunda 1998 yılında kurulan partinin feshine karar verildi. Kongre divanının toplanması ve Genel Başkan Oktay Öztürk’ün MHP’ye katılma gerekçelerini üyelere anlatmasının ardından oylama yapıldı.  212 delege  MHP’ye katılma yönünde oy verdi. 5 oy geçersiz sayıldı. ATP Genel Sekreteri İrfan Topçu bu kararın parti organları ile defalarca yapılan istişare toplantıları sonucu bütün teşkilatların ortak kararı ile alındığını belirtti.

Aklın yolu

Birleşmeyi değerlendiren ATP Genel Başkanı Oktay Öztürk, ülkenin içinde bulunduğu durumda bütün güçlerin birleşmesi gerektiğini belirterek, “Gidişattan memnun olmayan, milletin durumunu kendine dert edinen insanların, büyük düşünenlerin güçlerini birleştirmesinde büyük yararlar olacağı bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemde daha ziyadesiyle mesul mevkide olan geçmişte ortak bir programın yürütücüsü ve müşterek bir mesainin uygulayıcısı olduğumuz MHP’nin sayın Genel Başkanı gerekli adımı atmıştır. Memleketin endişe verici meseleleri söz konusu olduğu zaman biz her türlü münazarayı bir kenara bırakıp aklın yolunu tercih ederiz. Devlet Bahçeli’de aklın yolunu düşünen insanların önüne koymuştur” dedi.

Zemin hazır

Öztürk, BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu’nun gazetemize yaptığı değerlendirmeler ve milliyetçi camianın bütünleşmesi konusunda ise şunları söyledi: “Gücümüzü birleştireceğimiz tek mekanizma MHP’dir. Devlet Bey bu adreste herkesin kendini ifade edebileceği bir zemini hazırlamışdı.”

Alparslan Türkeş’in mezarı başında dua

Alparslan Türkeş’in ölümünden sonraki kongrede oğlu Tuğrul Türkeş, MHP Genel Başkanlığı’na seçilemeyince 1998’de Aydınlık Türkiye Partisi’ni kurmuştu. 3 Kasım 2002 seçimlerinde DYP ile seçim koalisyonu yapan ATP’nin kurucu Genel Başkanı Tuğrul Türkeş 22 Temmuz seçimlerinde MHP’ye katılarak ATP’den istifa etmişti. Genel Başkanlığı’nı Oktay Öztürk’ün yaptığı ATP, 2007 yılında yüzde 0,28’lik oranla 100 bin 982 oy almıştı. MHP’ye katılım kararının ardından ATP Genel Başkanı Oktay Öztürk ve beraberindeki partililer Alparslan Türkeş’in mezarını ziyaret ederek dua etti. (Yeniçağ-Macit Soydan)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.