Aytun Çıray: Coronavirus Tehlikesi Kapımıza Dayandı

Aytun Çıray: Coronavirus Tehlikesi Kapımıza Dayandı
Sağlık Müsteşarlığı da yapmış olan İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkan’ı Dr. Aytun Çıray, Coronavirus’un bir milli güvenlik sorununa dönüşebilme potansiyeli olduğunu söyledi. Çıray Çin’de ortaya çıkan ve Akut Solunum Yetmezliği Sendromu ile ölümlere neden olan grip hakkında başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere Hükümet’i uyaran bir açıklama yaptı ve İran ve Fransa’da da görülen sınırlarımızın delik deşik olduğu bu konjonktürde Coronavirus tehlikesi kapımıza dayandı dedi ve tüm dünyada hastalıktan dolayı toplam ölen insan sayısı 2348, bunların 11’inin ise Çin dışından olduğunu hatırlattı..
 
SAĞLIK BAKANLIĞI ÇOK DAHA DİKKATLİ OLMALI
 
Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19 adını verdiği Akut Solunum Yolu Sendromu’na neden olan ve Çin’de ortaya çıkan ve Coronavirus diye bilinen hastalığa SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğunu anlatan Çıray, virüsün az pişmiş ya da iyi pişmemiş hayvan etlerinde, kaynatılmamış ya da pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerinde yaşayabilme potansiyeline dikkat çekti. Çıray açıklamasına şöyle devam etti:
 

 
“Sağlık Bakanlığı ve güvenlik kuvvetleri çok daha dikkatli olmalı. Çin’de 1 hafta 10 gün öncesine göre hasta sayısı azalırken Çin dışındaki ülkelerde yayılma hız ve potansiyelindeki artış endişe vermektedir. Örneğin Güney Kore’de olgu sayısı bir gün öncesine göre iki katına ulaştı. Yine Orta Doğuda ve Fransa’da da vakalar görülmeye ve sayılarında artışlar olmaya başladı. Son 15 gün içerisinde hastalığın bulunduğu ülkelere, örneğin Fransa’ya, İran’a seyahat eden ve seyahatten dönen kişiler sınırlardan girişlerde saptanmalı ve 15 gün boyunca her gün halk sağlığı kurumlarında çalışan hekimler tarafından telefon ile aranarak sağlık durumları hakkında bilgi alınmalıdır. İran’a yakın olan Van, Ağrı, Hakkâri ilerimizde daha tedbirli olunmalı.”
 
CORONAVİRUSU İZOLE EDECEK LABORATUARLAR ŞİMDİDEN TESPİT EDİLMELİ
 
Coronavirüsü izole edecek laboratuvarların şimdiden tespit edilmesi gerektiğinin önemine işaret eden Dr. Aytun Çıray, “Bu dönemde yurt dışı seyahat öyküsü olmasa da öksürük, yüksek ateş ve solunum sıkıntısı yakınması bir arada olan hastalar sağlık kurumlarının girişinde ağız ve burunlarını kapatacak şekilde maske takmalı, ellerinin temizliğine dikkat etmeli. Hastalık olguları olanlara Covid-19 virüs testi uygulanmalıdır. Bu açıdan yeterli maske, el temizliği için gerekli malzemelerin bulundurulması ve tanı için kullanılan testin sadece Ankara’da merkez halk sağlığı laboratuvarında değil, illerde belirli merkezlerde de çalışılıp aynı gün sonucun elde edilmesi sağlanmalıdır” dedi.
 
HIFZISIHHA MERKEZİ’Nİ KAPATMANIZ BÜYÜK HATAYDI
 
Çıray açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “AKP’nin rövanşist politikaları yüzünden Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi kapatıldıktan sonra yerine ikame edilen Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü bünyesinde ‘Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Dairesi Başkanlığı’ adıyla bir birim oluşturuldu. Ancak bu başkanlığın altında özel bir ‘Viroloji Laboratuarı ve Birimi’ bulunmamaktadır. Virüsleri inceleyemeyen Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü günümüzde ne yapacaktır?”
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.