Barzani "PKK'ya karşılık Kerkük" önerisi mi yaptı

Barzani "PKK'ya karşılık Kerkük" önerisi mi yaptı

Kuzey Irak’ta haftalık yayın yapan ve Yekgirto İslami partisine yakınlığı ile bilinen Resen gazetesi son sayısında manşetten verdiği haberinde Federe Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani’nin Türkiye’ye Kerkük karşılığında PKK’nın tasfiyesi için ortak çalışma teklif ettiğini öne sürdü. Bu iddianın AKP ve Gülen cemaatinden destek gördüğü iddia edilen İslami partiye yakın gazeteden gelmesi dikkat çekti.

Gazete 466 numaralı son sayısında Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani ile Türkiye arasındaki son diplomatik ilişkilere dikkat çekti. Manşetten verilen haberde Aralık ayında İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın Kuzey Irak ziyaretinde Barzani ile basına kapalı yapılan görüşmesine işaret edilerek, Barzani’nin Atalay’a Kerkük karşılığında PKK’nın tasfiyesi için ortak çalışma önerdiği ileri sürüldü.

Ressen gazetesine göre, Barzani, Atalay’a şu önerilerde bulundu:

-Türkiye Kerkük’e karışmasın, Kerkük’ü karıştırmasın,

-Kerkük’ün Kürdistan Bölgesi’ne bağlanmasına ses çıkarmasın, bu yönlü müdahalelerde bulunmasın,

-Biz de PKK ve Mahmur Kampı’nın tasfiyesi için yardım edelim,

-Dağdan inecek PKK’lılar için ise burada bir kamp kuralım, birlikte yönetelim.

Beşir Atalay’ın bu teklife nasıl bir cevap verdiğine ilişkin herhangi bir bilginin yer almadığı gazete, Türk medyasında bu iddiayı destekleyen haberlere de yer verildi.

AKP VE GÜLEN CEMAATİ DESTEKLİ, YEKGIRTO

Bu iddianın Türkiye’deki AKP iktidarı ve Fethullah Gülen cemaatinin desteğini aldığı iddia edilen bir partiye yakın gazeteden gelmesi ayrıca dikkat çekti. Yekgirto partisi son yıllarda Kuzey Irak’ta özellikle Türkiye’deki AKP ve Gülen tarikatının da desteğini alarak örgütlenmesini geliştirdi. KYB ve KDP bölgede Yekgirto’nun serbest faaliyet yürütmesine izin veriyor. Hemen her köyde bu parti bir cami yaptırmış. Yerel kaynaklar, Yekgirto’nun Suudi Arabistan yönetimi ve AKP Hükümeti tarafından finanse edildiğini ileri sürüyor.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.