Baykal, Köşk'te Cumhurbaşkanı Gül ile görüştü

Baykal, Köşk'te Cumhurbaşkanı Gül ile görüştü


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM'de grubu bulunan partilerin liderleriyle tek tek görüşecek. Bu kapsamda, Gül ilk görüşmesini ana muhalefet lideri, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile yaptı. Görüşmenin ardından Baykal, "Yararlı bir görüşmeydi. Gündemdeki konuları değerlendirdik" dedi.

Çankaya Köşkü'ndeki görüşme, 1 saat 35 dakika sürdü. Baykal, Köşk'ten açıklama yapmadan ayrıldı.

Ancak Baykal, parti yöneticilerine yaptığı değerlendirmede, görüşmeyi "faydalı" olarak nitelendirerek, gündemdeki konuların ele alındığını belirtti.

CHP Genel Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada da, "Genel Başkan Deniz Baykal, anayasa değişikliği ve yargı reformuna yönelik düzenlemeler hakkındaki düşüncelerini ayrıntılı olarak Sayın Cumhurbaşkanı Gül'e ifade etmiştir" denildi.

Açıklamada ayrıca, "Genel Başkan Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün daveti üzerine Çankaya Köşkü'ne giderek, Sayın Abdullah Gül ile görüşmüştür. Görüşmede, Sayın Cumhurbaşkanı son hafta içinde yargı kurumları başkanları ve diğer yetkililerle yaptığı görüşmeler hakkında bilgi vermiştir. Genel Başkan Baykal da anayasa değişikliği ve yargı reformuna yönelik düzenlemeler hakkındaki düşüncelerini ayrıntılı olarak Sayın Cumhurbaşkanı Gül'e ifade etmiştir. Ayrıca son dönemde ülkede yaşanan yargılama süreçleriyle ilgili olarak kaygılarını, değerlendirmelerini ve düşüncelerini Sayın Cumhurbaşkanı Gül'e iletmiştir" ifadeleri yer aldı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından basına dağıtılan görüşmeye ilişkin görüntüde, Cumhurbaşkanı Gül, Baykal'ı makam odasının kapısında karşılıyor.

Görüntülerde, Baykal'ın "Son gelişimde oda bu şekli almış mıydı?" sözleri üzerine Cumhurbaşkanı Gül'ün "Böyleydi. Vakit geçti epeyce" dediği duyuluyor.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Gül'ün son gelişmelerle ilgili yüksek yargı organlarının başkanlarını kabul etmesi ve geçen hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile yaptığı üçlü görüşme bağlamında liderlerler bir araya geleceğini bildirdi.

CNN TÜRK'e konuşan CHP sözcüsü Mustafa Özyürek, görüşmede yargı reformunun gündeme gelmesini beklediklerini söyledi. Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'na ve Anayasa Mahkemesi'ne Meclis'ten üye seçilmesine karşı olduklarını belirten Özyürek, yargı reformuna bu haliyle karşı olduklarını belirtti.

Son zamanlarda yaşanan toplumsal gerilim ve TSK ile ilgili gerilimlerin de kaçınılmaz olarak gündeme geleceğini söyleyen Özyürek, Gül'ün bu tür görüşmeler yapmasının yararlı olduğunu vurguladı.

CNN TÜRK'e konuşan MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı da, "Talebimiz ayrı ayrı görüşme değil, devlet zirvesiydi. Ancak tabii ki kurumları dinlemesi, çözüm için adım atması olumlu bir gelişme. İnşallah bu toplantılar ülkenin geriliminin dinmesine bir nebze yardımcı olur" dedi.

MHP ve BDP yarın çıkıyor

Gül, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile de yarın ayrı ayrı görüşecek. Gül, Bahçeli'yi saat 11.00'de, Demirtaş'ı saat 14.30'da kabul edecek.

Gül en son açılım projesi kapsamında liderler zirvesi yapmayı gündemine almış ancak bu gerçekleşememişti. Gül, açılım sürecine en sert tepkiyi gösteren MHP lideri Devlet Bahçeli'yi ağustos ayında özel olarak arayıp görüşmek istemiş, ancak Bahçeli davete olumlu yanıt vermemişti.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.