Behiç Çelik: Ruslar saldırdıkça, Türkiye sıkışıyor

Behiç Çelik: Ruslar saldırdıkça, Türkiye sıkışıyor

Türkiye'nin Suriye başta olmak üzere Libya ve komşu ülkelerle yaşadığı sorunlara dikkat çeken İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, AKP iktidarının dış politikanın algı yönetimi ile yapılamayacağını anlayıp gerçeklere dönmesinin zamanının geldiğini söyledi.

HER YERDE SORUN YAŞAYABİLİR

Rusya'nın Suriye'nin İdlib kentini vurmasının 2 temel nedeni olduğunu ifade eden Çelik, şöyle dedi:

 
 

"Bunlardan biri Rusya ile Türkiye'nin yakınlaşması. Buna paralel olarak Rusya, Türkiye'nin Şam yönetimi ile masaya oturmasını istiyor. İkincisi ise bölgenin radikal unsurlardan tamamıyla temizlenmesi. Rusya, bu nedenle İdlib'e yönelik operasyonlara başladı. Bunun sonucunda da Türkiye tekrar Suriyeliler konusunda sıkıştı. Rusya, Türkiye'den Suriye'de radikal unsurların temizlenmesinde destek istiyor. Türkiye eğer bunu yapmazsa Rusya ile karşı karşıya geldiği her yerde sorun yaşayabilir. Rusya artık Türkiye'nin Şam yönetimi ile masaya oturmasını açıkça söylüyor.

GERÇEKÇİ DIŞ POLİTİKADAN GEÇİYOR

Türkiye ile Rusya arasında geçtiğimiz günlerde İstanbul'da gerçekleşen temasta Rusya'nın İdlib konusunda taviz vermeyeceğinin sinyalini açıkça verdiğini son operasyonlar açıkça ortaya koymuş oldu. Öte yandan Libya'da da Rusya ile karşı karşıya bir konuma gelmiş durumdayız. Bazı Avrupa ülkeleri de General Halife Hafter tarafında olduğunu belirtirken, ABD henüz ne yapacağını ortaya koymadı. Bunun da nedeni İngiltere'nin kısa vadeli Akdeniz politikasında Türkiye ile uyumlu olması. Uzun vadede ne olacağı şu an için belli değil. Sonuç itibarıyla Türkiye yeni bir göç problemi başta olmak üzere milli devletin içeriği konusunda problem yaşamak istemiyorsa Suriyeliler konusuna çözüm bulması gerekiyor. Bunun da başlangıcı gerçekçi dış politikadan geçiyor."

MİLLİ DEVLET ÖNEM TAŞIYOR

Türkiye'nin bir an önce kendi dış politika gerçeklerine dönmesi gerektiğini kaydeden Behiç Çelik, bölgede Türkiye'nin her geçen gün etrafının sarıldığını vurguladı. Türkiye'nin kendi milli çıkarlarını önceleyerek hareket etmesi gerektiğini belirten Behiç Çelik, şöyle devam etti: "Çin, Rusya gibi ülkelerin yayılmacı politikalarına da özellikle dikkat etmek gerekiyor. Çin artık İran başta olmak üzere, Türkiye'nin komşu olduğu ülkeler, hatta Afrika ve Orta Asya'da bile kendisini gösteriyor. Bu yayılmacılık içinde milli devletin daha çok korunması gerekliliği büyük önem taşıyor. ABD bir tarafta, NATO ülkeleri, AB ülkeleri, Rusya ve Çin hepsi Türkiye'nin bulunduğu bölgede at koşturuyor. Böyle bir ortamda Türkiye, İdlib'deki El Kaide ve türevlerine çözüm bulamıyor. Bu, Türkiye açısından büyük sorun. Bu sorunun Şam yönetimi ile çözülmesi gerekiyor."

 

 

 

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.