Canan Kaftancıoğlu'na hapis cezası

Canan Kaftancıoğlu'na hapis cezası
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun 2012-2017 tarihleri arasında sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımları nedeniyle hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret”, “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılama”, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” , “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlarını işlediği belirtilerek 4 yıl 10 aydan 17 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildiği davada karar çıktı.

HAPİS CEZA VERİLDİ

Mahkeme, Kaftancıoğlu’nu; “Terör propagandası yapmak” suçundan 1 yıl 6 ay “kamu görevlisine alenen hakaretten” 1 yıl 6 ay 20 gün, “Cumhurbaşkanına alanen hakaret” suçundan 1 yıl 6 ay, “Devleti alanen aşağılamak” suçundan 1 yıl 3 ay, “halkı kim ve dünşmanlığa alanen tahrik” suçundan 2 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

Kaftancıoğlu’na toplamda 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verildi
 
 
KAFTANCIOĞLU'NDAN İLK AÇIKLAMA

Kararı değerlendiren Kaftancıoğlu adliye önünde yaptığı açıklamada "Kararlar saray odalarında alınıyor" dedi.

KARAR İSTİNAFA GİDECEK

Kararı değerlendiren CHP’nin hukukçu isimlerinden Efkan Bolaç “İl başkanımız Candan Kaftancıoğlu’na 9 yıl 8 ay 26 gün hapis cezası verildi. Bu karar istinafa götürülecek. Eğer cezalar istinafta onanırsa cezaların toplamı 5 yılı geçiyor olmasına rağmen her suçlama için 5 yıl şartına bakılacağından yargıtaya gitmesi mümkün değil.” dedi.

adliye-onu-001.jpeg
Kararın ardından CHP’liler Çağlayan Adliyesi bahçesinde toplanıyor
 

SAVCI CEZALANDIRILMASINI TALEP ETMİŞTİ

18 Temmuz'daki duruşmada esas hakkındaki mütalaasını bildiren savcı, sanık Kaftancıoğlu hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret", "Kamu görevlisine hakaret", "Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin askeriye veya emniyet teşkilatını aşağılama", "Halkı kin ve düşmanlığı alenen tahrik etmek" ve "Silahlı terör örgütü propagandası yapmak" suçundan zincirleme olarak 4 yıl 10 aydan 17 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etmişti.

KILIÇDAROĞLU: "İNTİKAM"

Karara ilişkin açıklamada bulunan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Neden farklı düşünüyorsun diye ceza veriyorsun. Canan Kaftancıoğlu’ndan intikam alacağız; İstanbul seçimlerinde başarılı oldu diye" ifadelerini kullandı.

CHP'DEN KARARA TEPKİ

CHP'li isimler, Kaftancıoğlu'nun hapis cezası almasına tepki gösterdi.

CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç “"HAK HUKUK ADALET... Bunların yokluğu bu iktidarın sonunu getirecek. ZULMÜN ARTSIN, TEZ GİDESİN!... Muktedirler,unutmayın; BU KAVRAMLARIN HEPSİNE İHTİYAÇ DUYACAKSINIZ. @ccanannnnnn @KazandikDaOndan #CananBaskanYalnızDeğildir" dedi.CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ise "Bu karar tamamen siyasidir ve Türkiye'de yargı erkinin artık milletin değil AKP rejiminin emri altındaki bir enstrüman olduğunun ispatıdır. Yargı bir kez daha milletin yargısı olup, bu ülkeye adalet gelinceye kadar mücadele edeceğiz. Başaramayacaklar. Demokrasi kazanacak" ifadelerini kullandı.CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan da "Sizin adaletinizi sevsinler! Yuh olsun" dedi.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.