CHP yönetimi belirlenecek

CHP yönetimi belirlenecek
CHP 36. Olağan Kurultayı’nda seçilen 60 kişilik Parti Meclisi (PM), yarın ilk toplantısını yapacak. Şimdi gözler Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun atamasıyla belirlenecek Merkez Yönetim Kurulu (MYK)’da. 5’inci kez Genel Başkanlığa seçilen Kılıçdaroğlu’nun, 1’i genel sekter olmak üzere, seçilecek 13 kişilik MYK üyelerini Pazar günü açıklaması bekleniyor.

KURADAN ÇIKAN ÇEVİKÖZ PM ÜYESİ OLDU

Yapılan itirazlardan sonra dün PM üye listesi kesinleşti. Eşit oy alan Eren Erdem ile anahtar listeden Ünal Çeviköz arasında çekilen kuradan Çeviköz çıktı. Böylece Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesindeki fire sayısı bir azalarak 6’ya düştü.

Bu durumda, Kılıçdaroğlu’nun listesini delenler, Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, eski Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın, İstanbul Milletvekili Ali Şeker, İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, eskişehir milletvekili Gaye Usluer, eski milletvekili Erdal Aksünger oldu.

TEZCAN, KOÇ VE BİNGÖL’ÜN KOLTUĞU SAĞLAM

Kılıçdaroğlu’nun bir önceki MYK’sında yer alan Genel Başkan Yardımcıları Bülent Tezcan, Haluk Koç ve Tekin Bingöl’ü yeniden görevlendireceğine kesin gözüyle bakılıyor. Kılıçdaroğlu’nun sağ kolu gibi gördüğü Tezcan’ı, bu kez örgütten sorumlu genel başkan yardımcılığı ile görevlendirebileceği ifade ediliyor. Lale Karabıyık ile Seyit Torun’un da MYK’daki yerlerini büyük bir ihtimalle koruyabilecekleri belirtiliyor.

MYK için çok sayıda isim konuşuluyor. Bunlardan Hakkı Süha Okay, Kılıçdaroğlu’nun ilk kez genel başkan seçildiği 33. Kurultaydan sonra oluşan MYK’da genel başkan yardımcılığı görevini üstlenmişti. Faik Öztrak ise 35. Olağan Kurultay’da liste dışı kaldığı için son MYK’da yer alamamıştı.

LİSTEYİ DELEN PEKŞEN MYK’YA ALINABİLİR

Kulislerde, Kılıçdaroğlu’nun, listesini delenlerden birine de MYK’da yer verebileceği ifade ediliyor. İki kişinin adı geçiyor: Genel Başkan Yardımcısıyken Kılıçdaroğlu’nun listesinde yer vermediği Erdal Aksünger ile Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen. Pekşen, hiçbir grubun listesinde olmadığı halde tek başına liste delerek PM’ye girmeyi başarmıştı.

CHP MYK’ye girebilecek diğer bazı isimler şöyle: Eski TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, İstanbul kongresini kazanan ekip içinde yer alan Oğuz Kaan Salıcı, Sendikacı- Yazar Yaşar Seyman, Eğitim-Sen Kurucu Başkanı eski ÖDP’li Yıldırım Kaya.

Numan Kurtulmuş’un AKP’ye katılmasından sonra feshedilen HAS Parti’den CHP’ye katılan Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan ile Doç. Dr.Yunus Emre’ye MYK’da görev verilebileceği kaydediliyor. Söz konusu iki isim Kılıçdaroğlu’nun Bilim Yönetim Platformu listesinden PM’ye girmişti.


Zihni Erdem
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.