Dağdaki teröriste af istedi

Dağdaki teröriste af istedi

TÜRK Dilli devletlerin Parlamento Asamblesi Toplantısı için TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ile birlikte Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye gelen Demokratik Toplum Partisi (DTP) Muş Milletvekili Sırrık Sakık, "Şu anda dağda 5-6 bin civarında bulunan silahlı gücün hayata dahil edilmesi için hükümetin bir proje sunması gerekir" dedi.

 

Sakık, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Türkiye'yi şiddet ve silahtan arındıracak adımlar atılması gerektiğini, bu zorlukların aşılmasının herkesin görevi olduğunu söyledi. DTP'nin Türkiye'nin iç barışı için büyük şans olduğunu anlatan milletvekili Sırrı Sakık şöyle dedi: "Türkiye, artık Avrupa Birliği'nden Rusya'ya Ortadoğu'dan Kafkaslar'a kadar bölgede birçok yeni anlaşmalara imza atan ve lojistik destek sağlayan bir ülke. İç barış sağlanmadığı zaman petrolünden doğalgazına kadar hangi ülke burada yatırım yapar."Sakık, Türkiye'de Kürt sorununu çözmek için şu anda ciddi bir çalışma olduğunu belirterek, bütün halkların milli kimlik ve dillerine saygı gösterilmesini istedi. Sakık, "Siz hayatı sadece Türk kimliğine kilitlerseniz, farklı renkleri göremezsiniz. Dünyanın hiçbir yerinde `diller özgürleşti' diye ülke bölünmedi, o bakımdan özgürlüklerden hiçkimsenin korkmaması gerekir" dedi.DTP'li Sırrı Sakık, hükümetin Ermenistan ile normalleşme sürecini desteklediklerini ancak, CHP ve MHP'nin oy hesabı yaparak bu tür sorunları malzeme olarak kullandıklarını öne sürdü. Ermenistan ile normalleşme sürecini çok geç kalınmış proje olarak nitelendiren Sakık, "Yıllarca bu kavgalara sırtınızı dönerek barışa çeviremezsiniz. İlk adımı atmak gerekir. Hayat hep kavga ederek geçmez. Muhakkak kavga edenler bir gün barış masasına oturmalıdır" diye konuştu.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.