Dervişoğlu: Sayın Cumhurbaşkanı devletin namusunu ve sırlarını böyle bir kişiye nasıl emanet etmiştir?

Dervişoğlu: Sayın Cumhurbaşkanı devletin namusunu ve sırlarını böyle bir kişiye nasıl emanet etmiştir?
İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu Cumhurbaşkanı’nın Ülkücü Şehit Mustafa Erol’un katili Ozan Ceyhun’u büyükelçi olarak ataması üzerine yazılı bir basın açıklaması yaptı. Dervişoğlu’nun açıklamaları şu şekilde:
 
“Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3145 sayılı 21.02.2020 tarihli atama kararıyla Ozan Ceyhun'u Avusturya Büyükelçisi olarak atamıştır.
 
Dönemin silahlı sol örgüt militanı Ozan Ceyhun, 1 Mart 1977'de İstanbul Adana Erkek Öğrenci Yurdu'na yapmış olduğu bombalı saldırı sonucunda Ülkücü Mustafa Erol'u şehit etmiştir.
 
Bu kişi gerçekleştirdiği terör eyleminden dolayı yargılanmaktan kaçarak önce Avusturya Viyana'ya firar etmiş sonra da Almanya'ya sığınmış bir teröristtir.
 
Ozan Ceyhun'un kaçak yaşadığı ülkede büyükelçi sıfatıyla görevlendirilmesiyle hangi suç kutsanmış, hangi suçlu güruh ödüllendirilmiştir?
 
Bu şahıs, Alman Yeşiller Partisi'nde ve Sosyal Demokrat Parti'de milletvekilli olarak görev yaptığı dönemde sözde Ermeni Soykırımı'nın savunuculuğuna yeltenmiştir.
 
Sayın Cumhurbaşkanı, Türk Devletini ve Türk Milletini soykırımcı kabul eden bir şahsı nasıl büyükelçi olarak atamış, devletin namusunu ve sırlarını böyle bir kişiye nasıl emanet etmiştir?
 
İşbaşına geldikleri günden itibaren Dış İşleri Bakanlığı'nın tecrübeli bürokratlarını monşer diye aşağılamaya kalkışan zevatın, Türk Dış Politikası'nı Ülkücü katillerine bırakması kabul edebileceğimiz bir husus değildir.
 
Milliyetçiliği ayaklar altına almakla övünen bir zihniyetin kendi yaptığı bu atamayı içine sindirebilmesi mümkün olabilir ancak bunu içine sindiremeyenlerin derin bir sessizliğe bürünmeleri de anlaşılabilir değildir.
 
İYİ Parti olarak yapılan bu atamayı şiddetle protesto ediyor ve bu kişi görevde kaldığı sürece Avusturya nezdindeki Türkiye Büyükelçiliği'nin düzenlediği hiçbir diplomatik etkinliğe katılmayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz”.
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.