Diyarbakır'da dikkat çekici konferans

Diyarbakır'da dikkat çekici konferans

Demokratik Toplum Kongresi -DTK Diyarbakır'da “Uluslararası Müzakere ve Çözüm Deneyimleri Konferansı” düzenleniyor. Bir çok ülkeden 30’a yakın siyasetçi, diplomat, hukukçu ve yazarın davet edildiği konferans 27 – 28 Şubat 2010 tarihleri arasında yapılacak.

İki gün sürecek olan konferansa, İsmail Beşikçi, Yaşar Kemal, Vedat Türkali, Vamık Volkan, Şerif Mardin, Hasan Cemal, Mehmet Ali Birand, Ahmet Altan, Fehmi Koru, Etyen Mahçupyan, Cevat Öneş, Sami Selçuk, Akın Özçeri ve Nobel Barış Ödülü sahibi Marti Ahtisaari'de davet edildi.

Açılış konuşmasını Finlandiya eski Cumhurbaşkanı ve 2008 Nobel Barış Ödülü sahibi Marti Ahtisaari’nin yapması planlanan konferansa, Galler Ulusal Partisi Başkanı Dafydd Iwan, Sinn Fein Dış İlişkiler Sözcüsü Raymond Mc Cartney, Bask’ta Profesör ve Herri Batasuna’dan Avrupa Parlamentosu (AP) eski milletvekili Paco Letamendia, Bask ve Navarra Bölgesi’nde Aralar Partisi’nin Dış İlişkiler Sorumlusu Jon Abril davet edildi.

Konferans şu başlıklarla 6 oturum'dan oluşuyor;

- “Asimilasyon ya da çoğulculuk – Britanya Tecrübesi”

- “İktidarın Paylaşımı, Kollektif Katılım Ve İdari Reformlar – İspanya, Bask, Katalan Diyalog Süreci”

- “İktidar, Azınlık Ve Evrensel Hukuk – Diğer Ülkelerin Deneyimleri”

- “Uluslararası Toplumda Kürt Sorununun Algılanışı”

- “Deneyimler Işığında ‘Türkiye Çözümü’ –  Resmi Tezler Muhalif Perspektifler Ve Aktörler”

“Deneyimler Işığında ‘Türkiye Çözümü’ – Diyalog Yöntemleri Ve Çözüm Modelleri”

Katılımcılara gönderilen davetiyelerde, konferansın amacı şöyle açıklandı:

“Amacımız, dünyanın çeşitli yerlerinden müzakere ve barış süreci tecrübelerini yaşayan ve barış süreçleri hakkında birikim sahibi olan kişi ve kurum temsilcilerini buluşturmaktır. Aynı zamanda yaşanmış benzer sorunlar ve çözüm yöntemleri konusunda deneyimlerin paylaşılarak hem Türkiye’de Kürt Sorunu’nun hem de dünyadaki benzer sorunların anlaşılması ve çözüm yöntemlerinin üretilmesine katkı sağlanacağına inanıyoruz.”

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.