Erdoğan: Kürtçe eğitim olmayacak

Erdoğan: Kürtçe eğitim olmayacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kürtçe eğitim olmayacağını söyleyerek, "Resmi dil Kürtçe, 2. dil Kürtçe olacak diyorlar. Yok böyle bir şey. Kim söyledi, resmi sözcümüz mü söyledi. Yalan söylüyorsunuz. Ama anadillerini öğrenmeleri konusunda Kürt kökenli vatandaşlarımıza ana dilini öğrenebilirsiniz dedim" dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ekonomik krize değinen Erdoğan, "ABD'de krizin sinyalleri alınmaya başlandığı andan itibaren tedbirlerimizi aldık, krizin etkilerin kontrol edilebilir düzeyde tutmak için tedbirlerimizi aldık. Biz hiçbir zaman kriz bizi etkilemeyecek demedik. Türkiye küresel bir felaketten en az etkilenerek kurtuluyor" dedi. Erdoğan, ekonomide başarılı bir yönetim sergilediklerini ileri sürerek, Avrupa Ülkeleri ve ABD'de yaşanan sıkıntıları hatırlattı.

‘SİZ HANGİ YÜZLE ELEŞTİRİYORSUNUZ’

Emeklilere yaptıkları zamları överek, MHP'nin emekli zamlarına yönelik eleştirilerine de cevaplandıran Erdoğan, "Bahçeli çıkmış Emeklilere yapılan zamları güya protesto ediyor, önlerine unu bulguru doldurmuş güya bizim zamları eleştiriyor. Bir siyasi parti kendisine bu kadar zarar verebilir mi? Kendi kazdığı kuyuya kendisi düşer mi? 3.5 yılda iktidarda kaldınız, o kadar başarılıydınız da neden milletin size verdiği 5 yıllık iktidarı bırakıp 3.5 yılda kaçtınız? Hangi yüzle siz bu artışları eleştiriyorsunuz?" diye sordu. Erdoğan, kendi hükümetleri dönemlerindeki icraatlarını da "sesiz devrim" olarak nitelendirdi. Sağlık alanında önemli adımlar attıklarını, daha önce "sağlam gidilip hasta çıkılan" hastanelerde değişimler yaptıklarını ve birer ikişer kişilik odalar yaptığını belirterek, "Ta gidin Hakkari'ye bunu bulursunuz. İşte demokratik açılım budur, kardeşleşme budur" diye konuştu.

YAPTIĞIMIZ ABD’LİLERE DE ÖRNEK

Sağlık alanındaki icraatlarını "Sağlık reformu" olarak nitelendiren Erdoğan, yaptıklarının ABD'lilere de örnek olduğunu ileri sürerek, "Biz sultan Ahmet'te ABD'li turistlerle buluştuk, siz önemli bir sağlık reformu yapmışsınız bunu Obama'ya da anlatsanız dediler. Latife yaparak inşallah yaparız dedik" diye konuştu. "Sağlık konusu ideolojilere kurban edilemez, yargı, diyanet, itfaiye, polisiye ve güvenlik ideolojilere kurban edilemez" diyen Erdoğan, yine sağlık çalışanlarının, eczanecilerin hak arayışlarına yönelik eleştirilerde bulunarak, "Beyefendiler eylemlerini yaptıktan sonra gelip ameliyat yapsınlar denilir mi? Böyle bir şey yok. Eczaneleri kapatıyoruz. Kapatamazsın olur mu öyle şey. Kapatırsan bizde gereken adımı atarız. Buna mecburuz. 2.5 katrilyonluk SSK hastanelerindeki eczaneleri kapattık, size devrettik, bundan daha iyi kaynak olur mu? Devlet bumu yaptı o zaman geri adım atamaz, atamaz ama başka arayışlara gireriz" diye konuştu. Erdoğan, Eczaneler birliğini bir kez daha tehdit ederek, "Eğer anlaşma olmazsa müracaat eden bütün eczanelerle anlaşmalarımızı yaparız. Eczaneler zaten online sistemi ile bakanlıkla kontağını kuruyor. O zor değil" diye konuştu.

'GENELKURMAYLA 10 DEFADA GÖRÜŞÜRÜM'

Tam gün yasa tasarısıyla doktorların hastanelerden sonra özel olarak hizmet vermesine gerek olmadığını belirten Erdoğan, isteyenin hastanede hizmet verebileceğini söyledi. Yapılacak olan düzenleme ile pratisyen hekimlerin maaşlarına yüzde 43, klinik şef ve şef yardımcılarının maaşlarının yüzde 80 oranında artırılacağını belirterek bunun emekli aylıklarına da yansıtılacağını söyledi. Erdoğan uluslararası ilişkiler konusunda da 2010 yılına hızlı bir giriş yaptıklarını Suriye, Ürdün ve Lübnan ile vize uygulamasını kaldırdıklarını söyledi. Ankara'da yaşanan tartışmaları da değerlendiren ve özellikle CHP'ye sert sözlerle yüklenen Erdoğan şöyle konuştu:

"Ankara'da türlü senaryolar üretiliyor, Allah aşkına, yargıyı tartışma konusu yaparak bu ülkeye nasıl bir fayda sağlayacaksınız. Hakimleri savcıları töhmet altında bırakarak, kurumları yıpratarak çatışıyor gibi göstererek ne elde edeceksiniz? Bir başbakanın kalkıp da Genelkurmay Başkanı ile bir hafta 10 gün içinde 3-5 kez görüşmesi bakıyorsunuz ana muhalefet partisini rahatsız ediyor. Niye rahatsız oluyorsunuz. 3'te görüşürüm 10'da görüşürüm. Onlar çetelerle mafya ile avukatları aracılığıyla görüşüyorlar bizde Silahlı kuvvetlerimizle Genelkurmayımızla açık görüşüyoruz. Farkımız bu. Siz nasıl muhalefetsiniz. Yargı sürecine müdahalede genel başkanınız iyi bir avukattır başarılıdır, ondan sonra kalkıp yargı bağımsızlığından kurtulacaksınız. Türkiye prangalarından kurtuluyor, demokrasinin güçlenmesi kimi neden rahatsız ediyor. Korku tüccarlığı yapmaya başladılar. Bu şekilde kitleleri korkutmaya iktidar devşirmeye çalıştılar. Son günlerde sivil diktadan bahsetmeye başladılar. Bunları siz yapmaya çalıştınız."

Henüz hiçbir sonuç vermeyen ve ciddi eleştirilen Alevi çalıştaylarını da "önemli çalışmalar" şeklinde değerlendiren Erdoğan, "Aleviler içinde farklı farklı fraksiyonlar var, bunların hepsine aynı şekilde cevap vermek mümkün değil, ama ortak akılla ortaklaşacağız. Romanlara yönelik bir çalışma yürütüyoruz. İnsanca yaşamın olmadığı bir tablo olmadığı bir durum var ortada. Biz insanız onlarda insan o zaman onlara insanca yaşamanın koşullarını sunmalıyız. Kürt kardeşlerimizin sorunu varsa onlarında sorunu var" diye konuştu.

'KÜRTÇE EĞİTİM ÇALIŞMAMIZ YOK’

Açılım tartışmalarını "Milli birlik kardeşlik projemizi arttıracağız" sözleriyle dile getiren ve muhalefetin eleştirilerini cevaplandıran Erdoğan, "Bunlar kalkıyor efendim bunlar Kürtlere her ay şu kadar maaş verecek. Nereden duydunuz böyle bir şey yok, yalan bunlar yok böyle bir şey. Resmi dil Kürtçe, 2. dil Kürtçe olacak diyorlar. Yok böyle bir şey. Kim söyledi, resmi sözcümüz mü söyledi. Yalan söylüyorsunuz. Ama anadillerini öğrenmeleri konusunda Kürt kökenli vatandaşlarımıza ana dilini öğrenebilirsiniz dedim. Bunlar bizim dönemimizde başladı. Niye bizden öncekiler bunu yapamadı. Bir anne evladıyla Kürtçe konuşamıyor. Bunu kaldırdık" şeklinde konuştu.

Kendilerine otoriter ve tek parti iktidarı suçlamaları yapıldığını belirten Erdoğan, Menderes benzetmesi yapılarak, "Nasıl Menderes'e bu oyunu oynadılarsa, Özala bunu yaptılarsa bize de yapmaya çalışıyorlar" diye konuştu. Erdoğan bunu yapanların da tekçi anlayışta olanlar olduğunu savunarak, kendilerinin çoğullaşmanın ve sivilleşmenin lokomotifi olduklarını savundu.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.