Erken seçim şifreleri...

Erken seçim şifreleri...

 

Haberiniz.com- CHP Lideri Deniz Baykal parti teşkilatına erken seçim sinyali verdi.

Yeni yasama yılının ilk grup toplantısında konuşan Baykal, yeni yasama yılının ayrı bir önem taşıdığına dikkat çekerken, bu dönemin 2007 seçimleriyle oluşan Meclis'in tam çalışma yılı olarak gerçekleştireceği son dönem olacağını söyledi. Baykal, "Görülen o ki, bu yasama döneminde tam yıl çalışacağımız son yasama yılı bu olabilir. Eğer bu yıl zorlama bir erken seçim olmazsa, 2011 Mayıs'ta bir erken seçim olasılığı gözüküyor" dedi. 

'ZORLAMA ERKEN SEÇİM' AKP'YE ATIF MI? 

Baykal'ın erken seçime vurgu yapan sözlerinde en dikkat çekense 'zorlama erken seçim' ifadesi. Bu da Meclis kulislerinde dolaşan çeşitli iddialara atıf olabilir. Kulislerde konuşulan iddia ise olası bir erken seçimin 2010 yılı içinde gerçekleşmesinin AKP kanadından destek gördüğü yönünde. Gerekçe ise 2007 seçimlerinde Doğu ve Güneydoğu'da oy kaybeden AKP'nin 'Demokratik Açılım' ile oluşacak destek rüzgarını ve IMF ile yapılacak olası bir Stand-By anlaşmasıyla piyasalarda oluşacak olumlu havayı arkasına almak istemesi olarak gösteriliyor.

Görünen o ki IMF ile yapılan görüşmelerin ivmesi daha şimdiden borsa ve piyasalarda etkisini göstermeye başladı. Halen iktidarın ayrıntılarını kamuoyu ile paylaşmadığı 'demokratik açılım'ın da ilerleyen günlerde rengini belli etmesi bekleniyor ama Türkiye'nin yavaş yavaş bir erken seçim atmosferine girdiği bugün Ana Muhalefet Lideri tarafından da resmen dile getirilmiş oldu. 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.