"Gizli tanık uygulaması kaldırılmalı"

"Gizli tanık uygulaması kaldırılmalı"

ADİL yargının cezaevi binasında değil mahkemede gerçekleşeceğini vurgulayan Cindoruk, Silivri’deki mahkemenin esas yeri olan Beşiktaş’a taşınması gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

Gizli tanık kurumu kaldırılmalı

 

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, özellikle Ümraniye soruşturması kapsamında gündeme gelen gizli tanıklığın lağvedilmesi gerektiğini söyledi. Cindoruk, Genel İdare Kurulu toplantısı öncesi parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Ümraniye davası ile ilgili her gün yeni olay ve suçlamaların ortaya çıktığını ifade eden Cindoruk, “Açıkça söylüyorum, gizli tanık kurumu yanlıştır, kaldırılmalıdır. Gizli tanık kurumu devam ettiği sürece gözaltılar kolay, tahliyeler zorlaşıyor. Davalar kolay açılıyor, bitirmek zorlaşıyor” diye konuştu.

 

Cezaevinde olmaz

 

Ümraniye davasında ciddi suçlamalar varsa onların yargı tarafından görülmesini istediklerini ifade eden Cindoruk, şunları kaydetti: “Ama hangi yargı, adil bir yargı. O adil yargı mahkeme binasındaki yargıdır, cezaevindeki yargının adil yargı olması mümkün değildir. Cezaevi koşulları ile mahkeme koşulları arasında, daha doğrusu muhakeme koşulları arasında fark vardır. Cezaevi standartları ortadadır. Talebimiz Silivri’deki mahkeme, esas yerine taşınmalıdır. O yer de Beşiktaş Adliyesidir.” Cindoruk, basın toplantısında bütünleşme sürecine de değindi. Cindoruk, yaklaşık 6 aydır süren Anavatan Partisi ile bütünleşme çalışmalarının son aşamaya geldiğini belirterek, “Türk siyasi hayatında onurlu bir aşama geçiliyor. Türkiye’de iki ayrı temel parti, siyasette iktidar olmuş iki siyasal parti bir araya geliyor ve bütünleşiyor” dedi.

(AA)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.