Hayrettin Nuhoğlu: İYİ Parti hariç hepsine ödendi!

Hayrettin Nuhoğlu: İYİ Parti hariç hepsine ödendi!
İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, 24 Haziran Genel Seçimleri sonucunda Hazine’den almaya hak kazandıklarını yardım payının, tüm siyasi partilere dağıtılmasına karşın, kendilerine herhangi bir ödeme yapılmadığını söyledi.

Meclis’te konu hakkında söz alan Hayrettin Nuhoğlu, “Değerli milletvekilleri, hak edilmiş bir ödemenin engellenmesi sadece kanuna aykırı değil, aynı zamanda İYİ Parti olarak faaliyetlerimize karşı bir tavır almak anlamına geliyor.

Hazine yardımı almaya hak kazanmış diğer partiler bu yardımı almışken İYİ Parti’nin bundan mahrum edilmesinin hiçbir makul izahı olamaz” ifadelerini kullandı.

“TEMENNİMİZ SORUNUN YARGIYA BAŞVURMADAN ÇÖZÜLMESİDİR”

Parti olarak, Türk siyasetinde yeni bir umut olduklarını vurgulayan Nuhoğlu, sözlerini şöyle noktaladı: “Elbette seçim meydanlarında çok sık duyulan ‘Alternatif yok ki, başka kim var, hangi partiye oy verelim?’ sorularının karşılığında bir İYİ Parti ortaya çıktı. Bunu istemeyenlerin kimler olduğunu bu Mecliste bulunan herkes elbette biliyor ama İYİ Parti, bugüne kadar engelleri aştığı gibi bu engeli de aşacak ve hak ettiği devlet yardımını alacaktır. Ama bizim temennimiz ve beklentimiz, yargıya başvurmadan bu sorunun çözülmesidir.”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu'nun konuşmasının tamamı şu şekilde:

“2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu ek 1'inci maddede devlet yardımı hepimizin bildiği hazine yardımını düzenlemektedir. Bu kapsamda 24 Haziran milletvekilliği genel seçimlerinde hazine yardımı almaya hak kazanmış bir parti olarak gerekli mercilere bu ödeneği almak için yaptığımız müracaatlar ve orada karşılaştığımız durumları sizlerle paylaşmak için söz aldım.
 
Değerli arkadaşlar, biz dilekçemizi Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığına verdik. Bu Başkanlık kendi görev alanına girmediği gerekçesiyle Hazine ve Maliye Bakanlığına gönderdi müracaatımızı. Bakanlığın Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı da Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğüne gönderdi. O Genel Müdürlük Ekonomik Hizmetler Dairesine gönderdi. Bu daire de başvurumuzu "İlhan Konuk" isimli bir personele havale etti. Bu personel hiçbir inceleme yapmadan dosyayı kapatmış ve dilekçemizi sürekli saklama kategorisinde saklıya almıştır. Doğrusu, saklıya almak ne demektir, ben ilk defa öğrendim, belki bilenleriniz vardır. Saklıya almanın anlamı şuymuş: Evrak içeriğini kendisinden başka kimsenin görmemesi. Zaten bu memur, oraya giden bizim hukukçu arkadaşımıza hazine yardımının partimize ödenmeyeceğini, tayini çıktı çıkacağı için de evrakı başkasının görmemesi için saklıya aldığını açıkça söylemiştir. Bu işlemden birkaç gün sonra da Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığına müdür olarak atanmıştır zaten. Geçen hafta, yani ocak ayının son günlerinde partimizi temsilen hukukçu arkadaşımız gene bu arkadaşımızı, bu personeli ziyarete gitmiş ve dilekçemizin akıbetini sormuştur. Sümen altı edildiğini tekrarlamış, ısrarlar üzerine bu hafta içinde genel müdüre sunulacağı söylenmiştir ama şu ana kadar böyle bir durum gerçekleşmemiştir. Biz bunu sonuna kadar takip etmeye elbette devam edeceğiz.

Değerli milletvekilleri, hak edilmiş bir ödemenin engellenmesi sadece kanuna aykırı değil, aynı zamanda İYİ PARTİ olarak faaliyetlerimize karşı bir tavır almak anlamına geliyor. Hazine yardımı almaya hak kazanmış diğer partiler bu yardımı almışken İYİ PARTİ'nin bundan mahrum edilmesinin hiçbir makul izahı olamaz. Kuruluş aşamasında başlayan engelleri aşa aşa bugünlere gelen İYİ PARTİ, bir ihtiyaçtan doğduğu için, Türk siyasetinde yeni bir umut oluşturarak kısa zamanda milletimizin gönlünde yer bulmuştur. Elbette seçim meydanlarında çok sık duyulan "Alternatif yok ki, başka kim var, hangi partiye oy verelim?" sorularının karşılığında bir İYİ PARTİ ortaya çıktı. Bunu istemeyenlerin kimler olduğunu bu Mecliste bulunan herkes elbette biliyor ama İYİ PARTİ, bugüne kadar engelleri aştığı gibi bu engeli de aşacak ve hak ettiği devlet yardımını alacaktır. Ama bizim temennimiz ve beklentimiz, yargıya başvurmadan bu sorunun çözülmesidir. Bunu Türkiye Büyük Millet Meclisiyle, buradaki değerli milletvekilleriyle paylaşmak istedim.”
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.