Hükümetin amacı önce Anayasa değişikliği sonra seçim

Hükümetin amacı önce Anayasa değişikliği sonra seçim

AKP'nin referandum süresini kısaltan yasa değişikliği teklifi, erken seçim tartışmalarını alevlendirdi. Hükümetin planı seçimlere kadar, Anayasa değişiklikleri yapmak. Hükümet, refrandum süresinin kısalmasının hemen ardından aralarında HSYK ve Anayasa Mahkemesi'nde etkinliği Hükümet'in ele geçirmesini sağlayacak düzenlemelerin de olduğu Anayasa değişikliği paketini Meclis'e getirmeyi planlıyor. Hükümet'in Anayasa değişikliğiyle beraber çifte sandık kurarak erken seçimi de yapacağı konuşuluyor.

Hükümetin planı seçime kadar Anayasa'da kapsamlı bir değişiklik yapmak. Bunun için harakete geçen AKP, referandum süresini 120 günden 45 güne indirmek için yasa teklifi verdi. AKP Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ’ın Meclis Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifine göre, anayasa değişikliklerinin halkoyuna sunulması için 120 gün olan yasal süre 45 güne indiriliyor. Hükümetin amacı, bu değişikliğin hemen ardından Anayasa değişikliğini Meclis gündemine getirmek. Anayasa'ya göre Anayasa değişikliği için nitelikli çoğunluk olan 367 milletvekilinin oyu gerikiyor. Bu sayının altında bir sonuç çıkması halinde değişiklik önerisi referanduma gidiyor. AKP mevcut durumda Meclis'te yeterli çoğunluğu sağlayamayacağı için de zorunlu olarak referanduma gidecek. Ulusal Kanal'a konuşan CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, hükümetin erken seçimi 2010 sonbaharında yapabileceğini belirtti. Okay, Hükümetin halkın önüne hem Anayasa değişikliği için hem de Genel seçimler için iki sandık koyabileceği görüşünde. Hükümet, sonbaharda yapacağı seçimden önce anayasada önemli değişiklikler peşinde. Buna göre Hükümet, parti kapatmalarıyla ilgili iddianamelerin Meclis'te oylanması, kapatma için Anayasa Mahkemesi'nin dörtte üçünün oyunun gerekmesi, Anayasa Mahkamesi ve HSYK'ya Meclis'in üye seçmesi, böylece Hükümet'in istediği kişilerin kurul üyesi yapılması gibi anayasa değişikliklerini seçimden önce yapmak istiyor.

(Ulusal Kanal)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.