İYİ Parti ABD'nin Sözde Ermeni Soykırım Kararını Kınadı

İYİ Parti ABD'nin Sözde Ermeni Soykırım Kararını Kınadı
İYİ Parti Genel Merkezi tarafından açıklanan "Kınama Kararı" şu şekilde:
 
ABD Kongresi’nin Senato kanadında bir kısım Ermenilerin sözde iddiaları bağlamında alınan, tarihi yeniden yazma teşebbüsü olarak gördüğümüz kararı İYİ Parti olarak reddediyor ve kınıyoruz.
 
Ön yargılı ve siyasi gayretkeşliğin ürünü olan bu kararın Türkiye-ABD ilişkilerinin stratejik boyutunu göremeyenlerin, ayrıca ABD’nin iç politik çekişmelerinden kaynaklanan pazarlıkların ürünü olduğunu düşünüyoruz.
 
ABD Senatosu’nun bu Ermeni kartını ikili ilişkilerimize vereceği zararı umursamaz şekilde oynar duruma düşmüş olması bilgisiz, ufuksuz ve bağnaz yaklaşımların bir tezahürüdür
 
Türkiye, 2005 yılında bazı Ermenilerin sözde iddiaları hakkında ortak komisyonlar kurulmasını, Türkiye’deki ve dünyadaki arşivlerin açılmasını ve müşterek çalışmalar yapılmasını önermiştir. Bu sadece kendisinden ve geçmişinden emin bir devletin yapabileceği bir iştir.
 
İYİ Parti tarihi olaylarla alakalı kararlar almanın parlamentoların işi olmadığına ilkesel olarak inanmaktadır. Benzer şekilde eğer ABD tarihi başka Parlamentolar için bir karar alanı olarak görülseydi herhalde TBMM’nin birden fazla yasama yılını bu tarihin karanlık sayfalarına ayırması gerekirdi.
 
Tarihin siyasallaştırılması girişimlerine İYİ Parti olarak hak ettiği karşılığı her ortamda ve daima vereceğimiz bilinmelidir. Dolayısıyla tarihin akışına set çekmek çabasında olanlar cürümlerinin vebalini hem tarih önünde hem de siyaseten ödemek durumunda kalacaklardır.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.