İYİ Parti, İlk Kadın Kooperatifi’ni Adana’da Açtı

İYİ Parti, İlk Kadın Kooperatifi’ni Adana’da Açtı
İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığı’nın girişimiyle başlatılan, Türkiye genelinde Kadın Kooperatifleri kurulması sürecinde ilk önemli adım 14 Mart’ta Adana’nın Çukurova ilçesinde atıldı.

Güneşin Kadınları Çukurova Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin açılış töreni, Adana Milletvekili Mehmet Metanet Çulhaoğlu, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanı Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu, İYİ Parti Adana İl, İlçe Kadın Kolları Teşkilatları ve çok sayıda partilinin katılımıyla gerçekleştirildi.  
 


Kadın emeğinin değerlendirilmesi ve kadın istihdamı konusunda çalışmalar yapacak olan kooperatif aynı zamanda kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve çocukların gelişimi gibi konularda da orta ve uzun vadeli katkılar sağlamak için çalışmalarda bulunacak. Projede öncelikle kadınların üretim yapabilmeleri için gerekli organizasyonlar oluşturulacak ve küçük yatırımlarla ciddi katma değer elde etmeleri sağlanacak.Bu proje sayesinde ekonomik özgürlüğünü kazanan kadınlar, hukuken sahip oldukları haklarını bilmek, araştırabilmek ve onlara sahip çıkmak konularında zaman içinde daha güçlü olacaklar. Ayrıca kadınların ekonomik özgürlüğünü elde etmesiyle birlikte sona erecek olan ekonomik şiddet; devamında fiziksel ve psikolojik şiddete karşı da kadınların direnç gösterip kendisini savunmasını kolaylaştırması hedeflenen amaçlar arasında. Bu şekilde daha güçlü bir konuma gelecek olan kadınların, daha mutlu, daha güvenli ve daha sağlıklı çocuklar yetiştirmelerine katkı sağlanacak.Proje yalnızca ekonomik güçlenmeyi temeline almamış aynı zamanda orta ve uzun vadede farklı sosyal getirileri olacak bir çalışma olarak planlanmıştır. Ülkemizde Genel Başkanı kadın olan tek parti olarak, kadınların başarabileceklerinin sınırı olmadığına dair en güzel örnek olan İYİ Parti’nin bu projesi diğer illerde de faaliyete geçirilerek, kadınların güçlendikçe neleri başarabileceğini gösterecek en iyi örnek olacaktır.Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.