İYİ Parti: 'Seçim diyen tokat yer'

İYİ Parti: 'Seçim diyen tokat yer'İYİ Parti Genel Merkezi, Genel Başkan Meral Akşener liderliğinde toplanan Başkanlık Divanı’nın ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
 

“BU DEVLETİN İTİBARINA SUİKASTTIR”

"Diyarbakır’da annelerin çığlığı üzerinden siyasete malzeme çıkarıldı. Bir hassasiyet ifade ettik biz. İktidarın HDP hamiliğine hamlettiği cümlelerimize açıklık getiriyoruz. Devlet algı yönetmez, hakikati yönetir. Bizim anaların çığlığını duyduğuna dair irademizi herkes duysun. Bu çığlık terörle yaptığımızı siyasi, askeri mücadelenin miğferi haline getirilmelidir. Ama itirazımız şuna, devlet terörle mesafesinin ayarlayamayan bir parti önünde hak aramaya çalışıyor bir görüntü veremez. Devlet icra makamı olarak bu çığlığın icrasını yapmalıdır.

Devletin bakanları terörle arasına mesafe koyamayan bir partinin önündeki eyleme katılamaz. Bu devletin itibarına suikasttır. Terörü destekleyenlerin canına okur devlet. Bu konudaki hassasiyetimiz devletin vakarı adınadır."

“Şu anda yargımızı felç eden şey hiçbir şey bulamadıkları dosyalarda, ‘Buradan bizim üzerimize bir şey bulaşır mı?’ kaygısından beraat kararlarından çekinmeleri ve düzgün karar verememeleridir. Vatan hainliği gibi bir suçlama ile insanlar beraat etseler dahi bu algı ile yaşamaları tehlikeleri var. Bu itibar kaybının da önüne geçebilmeliyiz. Türkiye’yi 21. Yüzyıla taşıyacak bir anayasaya ihtiyacımız var. Cumhurbaşkanlığı sisteminin eksiklerini siyasilerin ağzından duymaya başladık. Denge mekanizmalarının çalışmadığını herkes gördü.”

ERDOĞAN'IN GÖÇ AÇIKLAMALARI

Açıklamaların ardından basın mensuplarının soruları cevaplandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Göç dalgasını kaldıramayız' açıklamalarını değerlendiren İYİ Parti Sözcüsü şöyle konuştu:

"Tayyip Bey “Yeni bir göç dalgasını kaldırmayız” dedi. Herkes gelsin hissiyatı hayatın gerçekleri ile karşılaştı. Devletlerin gücü, askeri, ekonomik gücüyle alakalıdır. Sadece konuşarak devletin yönetilemeyeceğini görmüş olduk. Ağzımıza her gelen şeyin neticesinin alamayız görünen budur."

ERKEN SEÇİM

Erken seçim iddialarına ilişkin bir soruya ise, “Hükümetin seçim konusunda rasyonel davranamadığını gördük. Hükümetin siyasi esnekliğini kaybettiğini düşünüyoruz. Ekonomi bu durumdayken seçime gitmek intihardır. 31 Mart seçimlerinden sonra da seçim yenilenmez diye düşünüyorduk. Öyle cümleler kurdular ki siyaset tecrübesi olan insanlar öyle konuşmazdı. “1 oyla olsa kazanmak kazanmaktırdan” “13 bin oyla kazanmak olmaz”a geldik. diye yanıt verildi. 

Henüz bir şey konuşmak erken. Meclis’teki siyasi aritmetik bozulursa bir seçim üzerinden konuşuluyor. Ekonominin böyle olduğu bir ülke seçim gündemini kaldıramaz. Geçen seçimden sonra da ifade ettik Milletin derdi geçimken ‘Seçim’ diyen tokat yer” açıklamalarında bulunuldu.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.