İYİ Parti'de kurultay günü

İYİ Parti'de kurultay günü
 

İYİ Parti'nin 4. Olağanüstü Kurultayı bugün gerçekleşecek. Olağanüstü Kongre saat 11.00'de, Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde başlayacak. Mayıs ayında yapılan tüzük kurultayında değişen bazı maddeler bu kurultay ile birlikte hayata geçirilecek. Bu kapsamda partinin en yetkili karar organı olan 80 kişilik Genel İdare Kurulu, 50 kişiye düşürülecek. 

Yeni oluşacak Genel İdare Kurulu'nun çarşaf liste yöntemi ile belirleneceği kurultayda, İYİ Parti lideri Meral Akşener, parti tüzüğünün kendisine hak tanımasına rağmen delegeye herhangi bir liste sunmayacak. Yeni GİK tamamen delegenin takdirine göre şekillenecek.

Meral Akşener, tüzük kurultayında kendisine verilen GİK dışından genel başkan yardımcısı atama yetkisini ilk kez Yavuz Ağıralioğlu için kullanmıştı. İYİ Parti'nin TBMM Grup Başkanvekilliği görevinden ayrılan Yavuz Ağıralioğlu Genel Başkan Yardımcılığı’na getirilmişti. 

Kurultayın ardından İYİ Parti'de başkanlık divanında değişikliklerin olması bekleniyor. 

KONGREYE İLGİ DİKKAT ÇEKİYOR

İYİ Parti'nin 4. Olağanüstü Kurultay'ına gösterilen ilgi ise dikkat çekiyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren kurultayın yapılacağı Nazım Hikmet Kültür Merkezi dolmaya başlarken, birçok partili de kurultayı salon dışından takip ediyor. Yüksek katılımın olduğu kurultayda 50 kişiden oluşacak olan yeni GİK'te yer almak için adaylığını açıklayanların sayısı ise 700'ü buldu.  

DELEGE OLMAYAN 60 İMZA ALMAK ZORUNDA

Üçüncü olağanüstü genel kurulda tüzükte yapılan değişikliğe göre, 80 kişiden 50 kişiye düşürülen GİK'e, her üst kurul delegesi aday olabilecek. Üst kurul delegesi olmayan parti üyeleri ise 60 üst kurul delegesinden alacağı imzayla yarışa dahil olabilecek.

DİVAN BELİRLENDİ

Kurultay Divan heyetinin belirlenmesiyle başladı. Kurultaya Divan Başkanı olarak İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu seçilirken, divan kurulu başkan yardımcısı Kayseri Milletvekili Dursun Ataş ve GİK Üyesi Ünzile Yüksel'den oluştu. Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güvey, Seçim ve Hukuk İşleri Danışmanı Metehan Yoldaş, Rize İl Başkanı Ayşegül Özyanık ve Bitlis İl Başkanı Ziya Yoldaş katip üye seçildi. Divanın belirlenmesinin ardından İstiklal Marşı ve saygı duruşuna geçildi.

20190803_2_37618796_46528677_web.jpg

"SANIRSIN GÖREVDEN ANLAMAYAN DAMADI DIŞ GÜÇLER ATADI"

Kurultayda konuşmasını yapmak üzere davet edilen Akşener, sahneye salonun büyük coşkusuyla geldi.

Sahneye gelen İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Abdulrahim Karakoç’un Yemin şiirinden şu dizleri okudu;

"Yurdum bir kağıttır ışık beyazı
Üstünde insanlar mukaddes yazı
Genci ihtiyarı gelini kızı
Susarsam, hakkını helal etmesin

Mazlumlar hakkını almayıp ele
Günü gün edersem zalimler ile
Evdeşim öz kızım öz oğlum bile
Susarsam hakkını helal etmesin

Allah rızasıdır arzum emelim
Bu necip milleti ondan severim
Hazreti Muhammed gerçek rehberim
Susarsam hakkını helal etmesin."

"Hep söyledim Türkiye darlık çekecek bir ülke değildir. En verimli topraklar üzerinde gençliği ile kalkınmalıdır. Türkiye yokluktan değil basiretsizlikten darlık çekiyor.

Bu ülkeyi Merkez Bankası’nın ihtiyat akçesine göz koyacak kadar basiretsiz yönetiyorlar. Sıkışınca hep aynı nakarat. Dış güçler de dış güçler. Sanırsın paralar harcadıkları lüks haraçlara dış güçler biniyor. Sanırsın görevden anlamayan damadı dış güçler atadı. Hayır hepsini bugünün iktidar sahipleri yaptı. Buna sessiz kalamayız kalmayacağız."

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.