İYİ Partili Yokuş: Türkiye Cumhuriyeti Devleti Hukuk Devletidir, Çadır Devleti Değil!

İYİ Partili Yokuş: Türkiye Cumhuriyeti Devleti Hukuk Devletidir, Çadır Devleti Değil!
İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Binali Yıldırım’ın giderayak Meclis’te yapmış olduğu atamaların doğruluğunu öğrenmek için soru önergesi verdi. Yokuş, kamuoyuna yansıyan haberler doğrultusunda, Binali Yıldırım’ın “Garson kadrosundaki” birini “Meclis Başkanı Müşavir Kadrosuna” atadığının doğruluğunu sormasının yanı sıra, Yıldırım’ın Meclis Başkanı olduğu dönemde, yapmış olduğu atamaların sayısını ve unvanlarını da sordu.
 
Uzun süredir meclis içinde olan haksızlıkları dile getiren Yokuş, Yıldırım’ın giderayak Meclis’te bulunan bir siyasi parti genel başkan yardımcısı ve 27. Dönem milletvekilinin oğlunun da içinde bulunduğu bazı kişileri de açıktan “müşavir” kadrosuna atadığı doğrultusundaki iddialarında cevap bulması adına kapsamlı bir önerge hazırladı.
 
Yokuş “Şayet bu atamalar yapıldıysa, atanan kişi sayısı ve atandıkları bölümleri nelerdir? TBMM’de istihdam edilen bu kişilerin ad-soyadları ve eğitim durumları uygun mudur?  Meclis Başkanlığı oluru ile farklı unvanlara terfi ettirilen personel sayılarını ve açıktan atananlar ile bu atamaların hangi mevzuata göre yapıldığını sordum.” Dedi.
 
 TBMM’DE BÜROKRATİK İŞLER GİZLİ KAPAKLI YAPILIYOR
 
 Yokuş, devamla “27. Dönem Milletvekili olarak seçildikten sonra TBMM’de çalışan yüzlerce personelin huzursuz ve mutsuz olduklarını gördüm. Birçok kamu kurumunda olduğu gibi bugüne kadar TBMM Başkanları da Yüce Meclis’i keyfe keder yönetmişlerdir. Siyasi ayrımcılıkta sınır tanımamışlardır. TBMM üst bürokrasisi ehil eller yerine yandaş tercihi ile doldurulmuştur. Onlarca liyakat sahibi uzman kızağa çekilmişlerdir.
 
TBMM personelinin genel sorunları ile ilgili olarak, geçmişte sendika yöneticiliği yapmış olmam nedeniyle Meclis çalışanlarının sorunlarını anlatmak da benim görevimdir.
 
Ne yazık ki TBMM’de çalışanların büyük bir bölümü huzursuz ve bürokratik baskı altında hizmet vermeye çalışmaktadırlar. Yıllarca TBMM’de hizmet veren garsonların 15 tatilde Ankara’da birçok otelde “Bilgi ve görgülerini artırsınlar” diye eğitime gönderilmeleri, harcırah dahil çalışmalarının karşılığının verilmemesi TBMM’nin keyfe keder yönetiminin göstergelerinden biri olmuştur.
 
Bu hukuksuz uygulama dışında onlarca uzman görevinden el çektirilerek atıl bir hale getirilmiş, TBMM kadroları siyasi nakiller ile şişirilmiştir.
 
 BİNALİ YILDIRIM GİDERAYAK BÜYÜK BİR YANLIŞA İMZA ATTI!
 
Diğer yandan Yokuş, “ Sayın eski Meclis Başkanı Binali Yıldırım Bey, görevinden istifa etmeden önce başta özel garsonu olmak üzere, bir siyasi parti yetkilisi milletvekilinin de oğlunun içinde bulunduğu 7-8 kişiyi açıktan müşavir kadrolarına atadığı iddiaları TBMM’de en çok konuşulan konuların başında gelmektedir.”
 
BÜROKRATLAR BİLGİ VERMİYOR
 
Binali Yıldırım’ın giderayak kaç kişiyi açıktan atama yoluyla, müşavir kadrosuna atadığı hususundaki sözlü sorularımıza TBMM’nin yetkili bürokratları, cevap vermemişlerdir. Bu nedenle bahsi geçen konuların doğruluğunu öğrenmek adına soru önergesi verdim.
 
Bu iddialar doğru ise, bazı milletvekillerinin çocukları açıktan atama yolu ile müşavir kadrolarına atanmış ise, bu durum etik değildir. Milletin evlatları memur olabilmek için sınavdan sınava girerken, kapı kapı dolaşarak iktidar sahiplerinden torpil ararken, milletvekili yakınlarının bu yolla memur yapılmaları ahlaki değildir.
 
Kamuoyunun bu yanlış işlemleri bilme hakkı vardır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, her şeye rağmen bir hukuk devletidir. Çadır devleti değildir!


Haber: Nil Apaydın (Özel Haber - Haberiniz)
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.