"Kendilerini inkar ediyorlar"

"Kendilerini inkar ediyorlar"


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, anayasa değişikliği çalışmalarına ilişkin, "(Bu Meclisle olmaz) diyenler, kendi kendilerini inkar ediyorlar, onlara milletin verdiği yetkiyi inkar ediyorlar, milletten aldıkları emaneti inkar ediyorlar, siyasi sistemi inkar ediyorlar. Siyasetçi siyasi sistemi inkar ediyor" dedi.

Başbakan Erdoğan, Sheraton Oteli'nde düzenlenen Türk Patent 2009 ödülleri dağıtım töreninde konuştu.

Hukukun ve yargının evrensel normlara kavuşmadığı bir sistemde Türkiye'nin belirlediği hedeflere ulaşamayacağını belirten Erdoğan, "İşte onun için hükümet olarak Türkiye'ye artık dar gelen bu kalıpları değiştirmenin, Türkiye'yi rahatlatacak ve modern dünyaya ulaştıracak reformları gerçekleştirmemin mücadelesini veriyoruz" dedi.

Başbakan Erdoğan, "Türkiye'nin bu anayasayla, bu hukuk sistemiyle modern dünya ile bütünleşmesinin güç olacağı bugün daha iyi anlaşılmış, çok daha net olarak görülmüştür. Değişimi, dönüşümü, reformları, demokratikleşmeyi sırf bu hükümet yapıyor, bu hükümet istiyor diye karşı çıkmak büyük bir samimiyetsizliktir. Açık söylüyorum, bu ülkenin, bu milletin çıkarlarını düşünmemektir. Daha reformun mahiyeti, değişikliğin içeriği belli olmadan 'istemeyiz, karşı çıkarız, engelleriz' diyenler gerçek niyetlerini, gerçek yaklaşımlarını ortaya koyuyorlar" dedi.

Önyargılı olmakla suçladı

Erdoğan, "Bu kadar peşin fikirli olmak, bu kadar ön yargılı olmak bu kadar diyaloğa ve uzlaşıya kapalı olmak kimseye bir fayda sağlamadığı gibi bu ülkenin de yararına değildir. Değişime direnenler sadece hükümete tavır takınmış olmuyorlar, aynı zamanda değişimin kendisine karşı olduklarını, reforma karşı olduklarını da gösteriyorlar" dedi.

"Onlar bırakınız bu reform çabalarına katkı vermeyi özgürce konuşmayı, müzakere etmeyi bile kabullenemiyorlar" diyen Erdoğan, "Efendim '1.5 yıl sonra seçim var. Seçime giderken anayasa değişikliği mi olur, reform mu olur?'... Çok partili hayata geçtiğimiz günden 2002 yılı sonuna kadar hükümetlerin ortalama iktidarda bulunma süresi sadece 16 aydır. Ortalama her 16 ayda bir bu ülkede hükümet değişmiş. Şu anda seçime yaklaşık 17 ay var. Bu Meclisle olmaz diyenler kendi kendilerini inkar ediyorlar. Onlara milletin verdiği yetkiyi inkar ediyorlar. Milletten aldıkları emaneti inkar ediyorlar. Siyasi sistemi inkar ediyorlar. Siyasetçi siyasi sistemi inkar ediyor. Çok ciddi bir demokrasi sınavından ciddi bir samimiyet sınavından geçiyoruz. Bu sınavı geçmek zorundayız" ifadesini kullandı.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.