Kılıçdaroğlu: Türkiye ile IŞİD'i karşı karşıya getirmeyi mantıklı bulmuyorum...

Kılıçdaroğlu: Türkiye ile IŞİD'i karşı karşıya getirmeyi mantıklı bulmuyorum...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Fırat'ın doğusuna yapılan harekatı ve Türkiye ile ABD arasındaki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. "Türkiye'nin sınırında olmayan bir terör örgütüyle mücadele etmesi eğer Suriye ile işbirliği olursa bir anlam ifade eder" ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, "Türkiye ile IŞİD'i karşı karşıya getirmeyi mantıklı bulmuyorum" dedi.
 

Cumhuriyet gazetesinden Sertaç Eş'e konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin en kısa zamanda Suriye yönetimi ile temasa geçmesi gerektiğini belirtti.

Barış Pınarı Harekatı öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile kısa bir telefon konuşmasını yaptığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Harekata uçakların da destek verdiğini söyledi. Biz de Allah yardımcımız olsun diye karşılıklı temennide bulunduk" ifadelerini kullandı.
 

Kılıçdaroğlu, "Türkiye, IŞİD'in yarattığı bütün sorunları üstlenmek gibi bir pozisyona geldi, bu ciddi bir risk değil mi?” sorusunu şöyle yanıtladı:
 

"IŞİD bizim açımızdan da ciddi bir terör örgütü. İslamiyeti kullanan, insanları öldüren, kafaları kesen vahşi bir terör örgütü. Türkiye’de uzantıları var. Uyuyan hücreler olduğu bir şekliyle dile getiriliyor. Türkiye’nin sınırında olmayan bir terör örgütüyle mücadele etmesi eğer Suriye ile işbirliği olursa bir anlam ifade eder. Bu olmadığı takdirde askerlerimizin hayatını tehlikeye atarak bir mücadelenin yapılmasını anlamsız buluyorum. Orayı ABD zaten kontrol ediyor. Dolayısıyla Türkiye ile IŞİD’i karşı karşıya getirmeyi mantıklı bulmuyorum. Sınırın 50-70 kilometre ötesinde bir terör örgütüyle askerlerimizi muhatap kılmayı çok anlamlı bulmuyorum."

 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.