MHP'den "muhtar maaşları artsın" teklifi

MHP'den "muhtar maaşları artsın" teklifi

MHP İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu muhtaç maaşlarının en az asgari ücret seviyesine yükseltilmesi için kanun teklifi verdi.

 

Tanrıkulu ve 23 MHP milletvekilinin imzasını taşıyan Kanun teklifi, 2108 sayılı Muhtar Ödenek ve Sosyal Güvenlik Yasası’nda değişiklik yapılmasını öngörüyor. Teklifin gerekçesinde sayıları 53 bini bulan köy muhtarları ile şehir ve kasaba muhtarlarının aylık olarak aldıkları 280 TL ile geçim mücadelesi verdiği belirtildi. Muhtarların aldığı aylığın sigorta primlerini ödemeye bile yetmediğine işaret edilen gerekçede maaşların en az asgari ücret seviyesine çıkartılması gerektiği kaydedildi. Teklife göre, muhtar maaşları damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmayacak; emekli aylığı alanlar muhtar seçilse de emekli aylığı almaya devam edecek. Her muhtar sigortalı sayılacak. Teklife göre, yoksullukları muhtar tarafından tespit edilen vatandaşlardan da yazışmalarda harç alınmayacak.

 

(ANKA)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.